REKLAMA

Gigant chwali resort Morawieckiego. Te słowa są ważne, przełamują bariery

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portal Samorządowy
  • 26 maja 2017 13:47
Gigant chwali resort Morawieckiego. Te słowa są ważne, przełamują bariery Marek Tobiacelli (fot.wnp)

Myślę, że to już przeszłość. Mamy inne czasy, dzisiaj jest zupełnie inaczej niż nawet pięć lat temu. Zespoły negocjacyjne z obu stron są co najmniej kilkuosobowe, podmiot publiczny wybiera do zespołu prawników i zewnętrznych konsultantów technicznych, poza tym, jak słyszeliśmy choćby podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, ministerstwo wspiera dzisiaj PPP - mówi Marek Tobiacelli z firmy Siemens w rozmowie z Portalem Samorządowym.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego partnerzy – miasto Płock i spółka Siemens – odebrali nagrodę w konkursie Top Inwestycje Komunalne. Nagrodzony został projekt „Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Płocku” zrealizowany w formule PPP.

O rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce Portal Samorządowy rozmawia z Markiem Tobiacellim, dyrektorem działu efektywności energetycznej w Siemens Polska.

Na pytanie jak trudne jest wejście w PPP dla samorządów? Przedstawiciel Siemensa odpowiada:

- Samorząd, który nie ma doświadczeń z partnerstwem, po raz pierwszy styka się z wieloletnim finansowaniem i sytuacją, gdzie nie jest zamawiającym, tylko właśnie partnerem, który musi zgodzić się na pewne kompromisowe rozwiązania.

Natomiast w całym projekcie najtrudniejszą rzeczą jest zagwarantowanie i uzyskanie efektu. To jest zresztą sens partnerstwa publiczno-prywatnego. W naszym przypadku to było obniżenie zużycia energii czy zagwarantowanie niskiego zużycia energii na metr kwadratowy i obniżenia mocy zainstalowanych. Tylko co ważne, ten efekt musi trwać przez cały okres umowy, to jest od 15 do 20 lat w obecnych kontraktach.

Tobiacelli spytany o słowa ministra Witolda Słowika, który powiedział na rozdaniu nagród Top Inwestycji Komunalnych, że PPP to dobre rozwiązanie i wręcz zachęcał do jego stosowania, mówi:

- Oczywiście, bo to przełamuje pewną barierę psychologiczną. Tym bardziej, że to nie pierwsza taka wypowiedź, to trwa od roku co najmniej. Przejawia się także w pracach zespołu do spraw PPP, powstawaniu dokumentów, więc to są poważne działania i poważne wypowiedzi.

Cała rozmowa na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA