REKLAMA

Glapiński: Nie ma podstaw do tego, żeby zmieniać stopy

 • Autor: bad/PAP
 • 10 czerwca 2016 16:35
 Glapiński: Nie ma podstaw do tego, żeby zmieniać stopy Stabilizacja stóp jest najwłaściwszym działaniem. Fot. pis.org.pl

• Dopóki polska gospodarka jest na ścieżce wzrostu, a przewidywana inflacja jest minimalna w średnim okresie, nie ma podstaw do tego, żeby zmieniać stopy.
• Tak uważa powołany w piątek (10.06) przez Sejm na stanowisko prezesa NBP Adam Glapiński.
• Jego zdaniem stabilizacja stóp jest najwłaściwszym działaniem "jeśli wszystko idzie dobrze".

"Dopóki gospodarka jest na ścieżce wzrostu, przewidywana inflacja jest minimalna w średnim okresie, w moim przekonaniu nie ma podstaw do tego, żeby zmieniać stopy" - powiedział Glapiński podczas pierwszego po powołaniu przez Sejm na stanowisko prezesa NBP spotkania z dziennikarzami agencyjnymi.

"Dopiero kiedy gospodarka przyspieszy, inflacja zacznie znacząco przyspieszać, wtedy można przystąpić do cyklu podwyższania stóp" - dodał.

Jego zdaniem stabilizacja stóp jest najwłaściwszym działaniem "jeśli wszystko idzie dobrze".

"Obniżenie tempa wzrostu PKB jest według naszych badań tymczasowe. Wynika z cyklu realizacji środków unijnych i pewnej bazy statystycznej. W następnych kwartałach tempo wzrostu będzie wyższe. To, co założono w budżecie wydaje się cały czas realistyczne" - powiedział.

"Chciałbym, żeby pojawiły się takie zjawiska, który by nas skłoniły do dyskusji i do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp, czyli żeby się pojawiła inflacja i przyspieszenie wzrostu. Żebyśmy dyskutowali, czy gospodarka się za bardzo nie rozpędza i czy nie trzeba odpowiednio wkroczyć" - dodał.

"Chciałbym, żeby tak było, ale obawiam się, że tak nie będzie. Wątpię w to" - powiedział Glapiński.

Glapiński wskazał, że NBP nie prowadzi polityki oddziaływania na kurs.

"Kurs jest płynny. Tu się nic nie zmieni w najbliższym czasie. Natomiast zachowujemy możliwość interwencji" - powiedział.

Deflacja

Glapiński zaznacza, że "na razie deflacja prawdopodobnie nie przynosi żadnych, negatywnych skutków dla gospodarki".

"Nie dostrzegamy ich. To nie znaczy, że one się nie pojawią. Nie możemy jednak wykluczyć, że coś się nie gromadzi np. w postaci jakichś barier psychologicznych, np. dotyczących inwestycji" - powiedział.

"Elementu spirali deflacyjnej się u nas nie obserwuje. Wszystkie nasze badania pokazują, że konsumenci nie dostrzegają, że jest deflacja. Nie ma żadnego negatywnego efektu, który by nam blokował popyt. Ale może być jakiś efekt po stronie decyzji inwestycyjnych" - dodał.

"Przyglądamy się temu. Spodziewamy się, że deflacja ustanie pod koniec bieżącego roku, choć jak pokazują ostatnie lata, trudno jest przewidywać sam moment wyjścia z deflacji" - powiedział.

Problem kredytów walutowych

Według Glapińskiego problem kredytów walutowych to nie jest bezpośrednio wyzwanie dla NBP.

"Ale oczywiście NBP, który ma za cel m.in. działanie na rzecz stabilności sektora bankowego jest w to siłą rzeczy włączony. Działania w zakresie regulacji dotyczących kredytów walutowych mogą w określonym wariancie naruszyć stabilność sektora bankowego. I NBP musi to wszystko brać pod uwagę" - powiedział.

"Szczególne wątpliwości budziłoby odgórne przewalutowanie i ewentualne straty banków. Wtedy nie można wykluczyć włączenia w tę operacje NBP. Natomiast żadne z proponowanych rozwiązań oficjalnie nie przewiduje roli NBP" - dodał.

"Gdyby ten proces miał zagrozić stabilności kursu złotego, to oczywiście by mnie bardzo niepokoiło. Każdy sposób działania przy przewalutowaniu - czy przez NBP czy bezpośrednio na rynku, zdestabilizuje złotego. Nie ma możliwości, żeby to obejść. Z tego punktu widzenia najlepiej byłoby, żeby się rozwiązało bez przewalutowania" - powiedział.

Zaznaczył, że NBP obserwuje te debaty i projekty.

"One nie są ostatecznie jeszcze sformułowane. Zakładam, że będzie to na tyle dobra ustawa, że nie zdestabilizuje gospodarki. Prezydent zawsze to podkreśla, że są pewne graniczne parametry. Podstawowy jest taki, żeby nie zdestabilizować systemu finansowego. Drugi jest taki, żeby coś znaczącego zaproponować kredytobiorcom, szczególnie tym w trudnej sytuacji. To nie jest jednak zadanie dla NBP. To jest zadanie ustawodawcy " - powiedział.

"Świat idealny byłby wówczas, gdyby banki stopniowo same rozwiązały ten problem" - dodał.

Brexit

Według Glapińskiego konsekwencje ewentualnego Brexitu mogą być niejednoznaczne.

"Są w tej sprawie sprzeczne opinie i ekspertyzy. Niektórzy twierdzą, że to będzie poważny problem, że to się odbije na kursach. Uważam, że to jest przede wszystkim problem polityczny" - powiedział.

"W tym kontekście wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej byłoby dla Polski informacją niekorzystną, ale damy sobie przecież radę" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Prokurator z Podkarpacia 2016-06-11 02:32:48
  Kiedy wreszcie zostanie wyjaśniona jego rola w aferze "Telegrafu"?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA