REKLAMA

Gliński: jako wicepremier będę koordynował filar gospodarczy

 • Autor: PAP
 • 15 listopada 2015 08:28
Gliński: jako wicepremier będę koordynował filar gospodarczy Gliński: będę koordynował filar gospodarczy i inne resorty, by monitorować, czy realizowany jest nasz program gospodarczy (fot. Piotr Drabik/Wikipedia/CC BY 2.0)


Jako pierwszy wicepremier w rządzie Beaty Szydło będę koordynował filar gospodarczy i inne resorty, by monitorować, czy realizowany jest nasz program gospodarczy, z drugiej strony będę odpowiedzialny za zmiany w obszarze szeroko pojętej kultury - mówi PAP prof. Piotr Gliński.

Poinformował też, że przy rządzie być może powstanie "swego rodzaju" centrum studiów strategicznych.

Gliński, który w rządzie Beaty Szydło ma być pierwszym wicepremierem i ministrem kultury, wskazał, że podstawowe cele PiS to podniesienie dobrobytu Polaków i poziomu kapitału społecznego w naszym kraju. "Chodzi o to, by ludziom żyło się lepiej i bardziej sprawiedliwie, a więzi społeczne były silniejsze. Do tego potrzebujemy tych dwóch filarów - gospodarki, by móc sfinansować te projekty, a z drugiej strony – kultury, czyli wartości i więzi społecznych" - wyjaśnił.

Rozwój Polski pod kątem inwestycji i gospodarki

Jak powiedział, Mateusz Morawiecki, który również ma być wicepremierem oraz ministrem rozwoju, "będzie szefem operacyjnym do spraw gospodarczych; będzie rozwijał Polskę inwestycyjnie, gospodarczo".

"Natomiast moją rolą będzie przełamywanie 'silosowatości' naszego państwa, w którym prawie każda instytucja funkcjonuje osobno; będzie łączenie, koordynowanie różnych branż w jedną całość, tak aby ich interesy były spójne. Te instytucje obecnie koncentrują się wokół walki o własne interesy, nie dostrzegając naszego interesu ogólnego. To musi się zmienić, trzeba budować więzi wspólnotowe. Także na poziomie instytucjonalnym" - mówił Gliński.

"Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że przełamywanie interesów poszczególnych branż będzie bardzo trudne, trzeba to jednak robić i będę za to współodpowiedzialny" - przyznał.

"Drugim ważnym elementem mojej roli jako wicepremiera będzie odpowiedzialność za strategię długofalową. W tym celu być może powołamy swego rodzaju centrum studiów strategicznych przy rządzie. Widziałbym je raczej jako niewielki zespół, który bazowałby na ekspertyzach zlecanych na zewnątrz, ale nie tyle firmom doradczym, co w większym stopniu think tankom, które powinny być tańsze i lepsze merytorycznie" - powiedział Piotr Gliński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Historyk 2015-11-15 15:46:52
  To co mówi p. Gliński o swojej relacji do p. Morawieckiego jest kalką znanej w PRL zasady "Partia kieruje, rząd wykonuje". Jakoś tak dziwnie na miejsce PZPR wszedł PiS, ale pewne idee są "wiecznie żywe". Moje gratulacje panie profesorze, pozycja w partii też podobna (na dawne czasy byłby pan sekretarzem KC, a może nawet BP)
 • Blażej Czepiec 2015-11-15 11:54:36
  Czy pan profesor byłby uprzejmy wyjaśnić jaki będzie podział kompetencji między nim a p. Morawieckim , który też ma rangę wicepremiera. Choć być może ta moja informacja jest już nieaktualna.
 • Błażej Czepiec 2015-11-15 10:27:53
  Proszę szybko czytać notę biograficzną p. profesora opublikowaną przez Wikipedię, zanim nie zostanie ona ocenzurowana. Lista jego publikacji jest uderzająca - mała ilość, wydawane praktycznie tylko w materiałach wewnętrznych instytutu w którym pracuje. Nie ma tam nic co by świadczyło o jakiejkolwiek kompetencji w ocenie rozgrywających się współcześnie procesów gospodarczych. Ta nominacja znakomicie odpowiada składowi think tanków PiS ujawnionych w ich wydawnictwach. O gospodarce i technologii piszą tam politolodzy, historycy, specjaliści od PR a nawet poeci. Jak się znajdzie ekonomista to jest wielkie święto, inżyniera nie widziałem żadnego. Pan profesor jest żywym dowodem że stare hasło "nie matura a chęć szczera...." jest ciągle stosowane, tym razem przez kolejne "przewodnie siły narodu" - aktualnie PiS. Ciekawe co nam jeszcze zaprezentuje nasz współczesny prestidigitator, jakie inne króliki ma jeszcze w swoim kapeluszu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA