REKLAMA

Gminy zalegają z podatkami? Skarbówka już to sprawdza

  • Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 05 października 2016 06:53
Gminy zalegają z podatkami? Skarbówka już to sprawdza o gra o dużą stawkę, bo ewentualne zaległe podatki są dość wysokie (fot.pixabay.com)

• Urzędy skarbowe zaczęły wyjątkowo intensywnie sprawdzać czy lokalne władze odprowadziły VAT związany z inwestycjami drogowymi.
• Resort finansów twierdzi, że to rutynowe działania. Samorządy są jednak zdziwione tą nadgorliwością.

"Zdaniem gmin działania skarbówki to przejaw dążenia rządu do zwiększania wpływów budżetowych" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Do niedawna samorządy, zwłaszcza w miastach na prawach powiatu, nie chciały płacić VAT od odszkodowań, wskazując na niejasne przepisy - wyjaśnia dziennik.

"Po stronie fiskusa stają jednak sądy" - czytamy w artykule. "To gra o dużą stawkę, bo ewentualne zaległe podatki są dość wysokie. Koszt obecnie realizowanych inwestycji drogowych to 51 mld zł. Szacuje się, że 10-15 proc. to wydatki na wykup gruntów (należących do różnych podmiotów, w tym - samorządów). Od tego poziomu, czyli od ponad 5 mld zł, liczony jest ewentualny niezapłacony VAT".

Czytaj też: Ministerstwo finansów: Notujemy coraz lepszą ściągalność podatków

Wzmożone kontrole odbyły się już m.in. w województwach świętokrzyskim, mazowieckim i lubuskim - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA