REKLAMA

Górnictwo: Propozycje związków w ocenie byłego wiceministra gospodarki

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 13 kwietnia 2016 10:31
Górnictwo: Propozycje związków w ocenie byłego wiceministra gospodarki (fot.:Michał Oleksy/PTWP)

Testem sprawności zarządu Kompanii Węglowej będzie nie tylko program funkcjonowania firmy. Ale głównie program radykalnego uszczelnienia obrotu finansowego w firmie - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Czy Pańskim zdaniem da się z powodzeniem utworzyć z początkiem maja Polską Grupę Górniczą bez jakiegokolwiek dotykania kwestii górniczych wynagrodzeń, w tym między innymi bez zawieszenia czternastej pensji? Związki z Kompanii Węglowej wskazują, że trzeba zatrzymać wyciek pieniędzy ze spółki i wprowadzić rozwiązania systemowe dotyczące górnictwa, a nie ruszać obszaru dotyczącego wynagrodzeń.

- Pogląd związkowców z Kompanii Węglowej jest racjonalny. Od zawsze powtarzam, że najpierw trzeba szukać pieniędzy generalnie w górnictwie, potem u ewentualnych inwestorów, a dopiero na samym końcu w kieszeniach górników.

Pytanie jest tylko takie, czy - wobec pełnej świadomości, którędy wyciekają pieniądze z górnictwa i na czym górnictwo je traci - wystarczy czasu na takie uszczelnienie systemu, aby zdążyć przed upadłością Kompanii Węglowej nim przyniesie to oczekiwany efekt.

W tej chwili, jak rozumiem, zarząd Kompanii walczy o akceptację trzech środowisk.

Jakich?

- Właściciela, który musi mieć zaufanie do poczynań zarządu. Ponadto walczy o akceptację potencjalnych inwestorów, którzy muszą mieć przeświadczenie, że nie tracą pieniędzy i w ostateczności załóg górniczych, które muszą pozwolić na pewne wyrzeczenia. Ale z pełną świadomością, że to ratuje ich miejsca pracy.

Czytaj dalej na WNP.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA