REKLAMA

Górnictwo: Tchórzewski gwarantuje pracę górnikom z KWK Makoszowy

 • Autor: GP/PAP
 • 15 grudnia 2016 10:08
Górnictwo: Tchórzewski gwarantuje pracę górnikom z KWK Makoszowy Górnicy obchodzili w grudniu Barbórkę, święto zawodu. Upłynęło pod znakiem pytań o przyszłość wydobycia. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Minister Krzysztof Tchórzewski (PiS) zapewniał, że górnicy mają gwarancję zatrudnienia.
• Na piątek (16 grudnia) związki zawodowe w kopalni zapowiedziały strajk.
• Politycy, w tym prezydent, podkreślają znaczenie górnictwa dla gospodarki kraju.

- Wdrażamy program restrukturyzacyjny w górnictwie - mówił o działaniach resortu energii, któremu przewodzi, Krzysztof Tchórzewski. - Robimy to, co naszym przeciwnikom wydawało się niemożliwe. Otrzymaliśmy górnictwo z zadłużeniem na kilkanaście miliardów złotych, a teraz przeznaczyliśmy 8 miliardów na zatrudnienie górników. To ratowanie górnictwa.

Polityk był gościem TVP w czwartek (15 grudnia).

W swojej ocenie sytuacji minister przypominał, że po raz pierwszy udało się wypracować taką ofertą dla zatrudnionych w górnictwie, że każdy górnik będzie miał pracę. Sytuacja na Śląsku się skomplikowała na początku miesiąca. Załogi kopalń Krupiński i Makoszowy, które protestują przeciwko likwidacji swoich zakładów pracy, nie wykluczyły, że jeszcze przed Świętami dojdzie do okupacji kopalń.

Tchórzewski tych związkowców uspokajał na antenie telewizji.

Czytaj: W Sejmie posprzeczano się o połączenie spółek górniczych

- Górnicy z kopalni Makoszowy mają zapewnioną pracę w innych kopalniach. Jeżeli jakiś górnik z kopalni Makoszowy nie dostanie pracy w innej kopalni, to niech się do mnie zgłosi - wyraził gotowość niesienia pomocy w skrajnych przypadkach minister.

Co interesujące polityk ocenił wręcz, że przemysł wydobywczy ma przyszłość w Polsce.

Tymczasem już w piątek (16 grudnia) w Zabrzu ma się odbyć pierwsza demonstracja. Górnicy nie wykluczają również pikiet pod biurami posłów PiS oraz ulicznych marszy na Śląsku.

Prezydent zapewnia, że Polska z węgla się nie wycofa

- Górnicy budują pomyślność naszej gospodarki i pomyślność polskiego państwa; wykonują ciężką pracę, wymagającą odwagi i poświęcenia - powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z górnikami z kopalni Bogdanka. Andrzej Duda odwiedził tę miejscowość na początku grudnia.

Jak dodał, chce podziękować górnikom za trud górniczy, codzienną obecność na dole, tam w pokładach węgla, (...) "gdzie wydobywacie czarne złoto - największe bogactwo naturalne, energetyczne, jakie ma nasze państwo".

- Zagłębie lubelskie i kopalnia Bogdanka to miejsce bardzo szczególne, bo to najnowsze zagłębie węgla kamiennego w Polsce, Bogdanka jest kopalnią, jak na polskie warunki stosunkowo młodą - mówił Duda. Jak ocenił, kopalnia w Bogdance wpisała się w tradycję Lubelszczyzny, a z drugiej strony Lubelszczyzna wpisała się w tradycję górniczą.

- O jednym chciałem was zapewnić, że dla mnie jako prezydenta jasną sprawą i oczywistą jest, że węgiel jest naszym podstawowym surowcem energetycznym. Nie zastąpi go żadna energia wiatrowa, inna energia, bo to się Polsce nie opłaca. To może być dodatek do naszej energetyki opartej na węglu - powiedział prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • lipsky 2016-12-15 16:10:31
  rylle z dołu co strajkuja pewnie jutro beda beczeć ze sie na dobre miejsca na bielszowicach nie załapią.
 • kamil 2016-12-15 16:10:03
  Już ponad 600 pracowników KWK "Makoszowy" złożyło deklaracje przeniesienia na inne kopalnie. Na Ruchu "Bielszowice" ostatnie wolne miejsca.
 • ziom 2016-12-15 16:09:33
  dokładnie zwiazkowcy mamili załoge ze ktos kupi kopalnie, ze maja inwestora ale dajcie spokoj to były czcze postulaty, nikt makoszów nie chce bo musiałby za duzo wyłożyćREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA