REKLAMA

Gospodarka morska: Minister Gróbarczyk pisze do komisarz UE. W tle protest rybaków w Ustce

  • Autor: GP
  • 26 lipca 2016 14:45
Gospodarka morska: Minister Gróbarczyk pisze do komisarz UE. W tle protest rybaków w Ustce Rybacy protestujący w Ustce. (fot.:mgm.gov.pl)

● Ministerstwo Gospodarki Morskiej odpowiada od lutego na apele polskich rybaków.
● Ci chcą od resortu działania wobec nowych regulacji Komisji Europejskiej, która znosi limity połowowe na dorsza na Bałtyku.
● Rybacy w tej sprawie protestowali w Ustce.

W ubiegłym tygodniu (22 lipca) Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wystosował do Carmenu Velli, komisarza ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa pismo alarmujące o zagrożeniu dla populacji dorsza w Bałtyku.

Ten istotny z punktu widzenia polskiego rybołówstwa temat były też tematem konferencji w Ustce. Rybacy zgromadzeni w tym mieście we wtorek (26 lipca) wyrazili głębokie zaniepokojenie nowymi regulacjami UE. Unia znosi okres ochronny dorsza na Bałtyku.

Rybacy alarmują, że już teraz stan populacji dorsza nad polskim morzem jest katastrofalny i proszą ministerstwo o kolejne interwencje. Spotkaniu w Ustce towarzyszył protest.

Spotkanie rybaków w Ustce poświęcone Dorszowi, źródło: mgm.gov.pl

Resort gospodarki morskiej przypomina, że "o katastrofalnej sytuacji populacji Dorsza w Bałtyku szef resortu rozmawiał z komisarzem Vellą podczas bezpośredniego spotkania w Warszawie, w lutym tego roku. Od tego czasu MGMiŻŚ wielokrotnie informowało Komisję Europejską o tej sytuacji."

Dorsz bałtycki jest podgatunkiem dorsza atlantyckiego. Ryba ta występuje w większości mórz półkuli północnej naszego globu. W przeszłości był powodem międzynarodowych konfliktów, na przykład między Wielką Brytanią a Islandią, państwa bowiem restrykcyjnie regulowały jego połów.

Państwa członkowskie Wspólnoty Europejskiej poddały swoje połowy dorsza pod kontrolę Komisji Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA