REKLAMA

Gospodarka odpadami, przetargi, składowiska i spalarnie: Czy PiS będzie grzebał w śmieciach?

 • Autor: Gabriel Paździor
 • 04 listopada 2015 11:20
Gospodarka odpadami, przetargi, składowiska i spalarnie: Czy PiS będzie grzebał w śmieciach? PiS może zreformować gospodarkę odpadami. fot.flickr.com, licencja: Attribution 2.0 Generic

Powstające spalarnie śmieci, gminne przetargi na wywóz odpadów i budowanie świadomości ekologicznej Polaków - to tematy o które zapytaliśmy polityka PiS. Jakie plany ma on i jego formacja na nadchodzącą kadencję? Czy będzie reforma tzw. reformy śmieciowej z lipca 2013 r.?

Wygrana PiS pozwoli partii na wiele reform. O możliwych zmianach w gospodarce odpadami rozmawialiśmy z Dariuszem Piontkowskim, ponownie wybranym posłem PiS z Białegostoku, członkiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w poprzedniej kadencji sejmu.

Spalarnia nie jest lekiem na całe zło

Jednym z kluczowych programów modernizacji polskiej gospodarki odpadami są inwestycje w spalarnie śmieci. W listopadzie ma zostać oddany do użytku obiekt Krakowskiego Holdingu Komunalnego, zdolny spalać 220 tys. ton śmieci rocznie.

- Wszelkie prace związane z obiektem zostaną ukończone w 2015 r. – obiecała Monika Kupnicka, rzecznik Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Podobną inwestycję przetestowano już w Bydgoszczy, ma zostać oddana do użytku w grudniu. Spalarnie powstają także m.in. w Szczecinie i Poznaniu.

Poseł Piontkowski, zapytany o to czy takich inwestycji powinno być więcej, jest sceptyczny. Zauważył, że spaleniu poddawane powinny być tyko odpady niebiodegradowalne, stanowiące niewielki odsetek całości gromadzonych śmieci. Spalarnie w świetle tego faktu nie są optymalnym rozwiązaniem.

- Podam przykład spalarni w Białymstoku – mówił poseł o inwestycji w swoim okręgu wyborczym. – Jej moce są przeszacowane wobec potrzeb regionu. W mojej ocenie należy bardziej inwestować w materiały, które można później odzyskać, niż w infrastrukturę do spalania śmieci.

PiS nie ma co prawda w tej sprawie jednolitego stanowiska, ale poseł Piontkowski zaznaczał, że sam stawia sobie za jeden z priorytetów pracy parlamentarnej temat śmieci i ich zagospodarowania.

In-house w przetargach śmieciowych

Innym ważnym problemem jest walka samorządów o zmianę odpadowego prawa. Kluczową dla nich kwestią są, wymuszone prawem, przetargi na wywóz śmieci. Jest to uciążliwe, gdy gmina ma przedsiębiorstwo zdolne do wykonania tego zadania i mogłaby robić to sama. Wiele zachodnich krajów pozwala samorządom decydować kto się zajmuje tym zadaniem, bez procedury przetargowej.

Dyrektywa 2014/24/UE pozwala na rozwiązywanie tego problemu bez przetargów tzw. metodą in-house, ale nie jest to idealne rozwiązanie.

-  Prawdopodobnie podmioty prywatne domagałyby się odszkodowań – mówił o sytuacji przedsiębiorstw wywożących śmieci Jean-Michel Kaleta, prezes SITA Polska, w czerwcu dla portalu portalsamorządowy.pl - Bo jeśli zarządza pan firmą x, która ma dziś wypracowany przez lata udział w rynku, to czy zaakceptowałby pan sytuację, że z dnia na dzień musi pan ją zamknąć, bo wchodzi podmiot gminny? Tak nie może być. To byłaby oczywista dyskryminacja sektora prywatnego.

Poseł Piontkowski staje jednak po stronie samorządów w sprawie zamówień in-house. Sam zgłaszał projekt zmiany tych przepisów. Zwraca uwagę na casus Inowrocławia, którego prezydent Ryszard Brejza zaskarżył polskie prawo do instytucji unijnych. W tę stronę idzie także Prudnik. To miasto nie ma zamiaru rozpisywać kolejnego przetargu w tym roku.

- Gmina powinna mieć prawo realizacji zadań własnych sama, a takim zadaniem jest gospodarka odpadami. Zwłaszcza gdy ma przedsiębiorstwo zdolne to robić – mówił poseł Piontkowski. Pokazywał, że w kooperacji gmin, do jakiej często dochodzi przy wywozie śmieci, przetargi są zbędnym balastem biurokratycznym. Częściej utrudniają życie niż pomagają samorządowcom.

Poseł mówi jasno, że tę kwestię trzeba uregulować prawnie.

Edukacja, która zmniejszy opłaty i pozwoli uniknąć kar

- Kluczowa w polskiej segregacji śmieci jest edukacja – mówił także poseł PiS. – Reforma śmieciowa nie dała pożądanych rezultatów. Polska nadal nie spełnia norm segregacji śmieci UE. By to zmienić potrzebujemy ogólnokrajowego programu edukacji o segregacji odpadów – argumentował Piontkowski. W jego ocenie pojedyncze gminy w kraju nie zdołały wyedukować obywateli, a prowadziły takie akcje. Ma też świadomość, że to zadanie na wiele lat, więc to państwo powinno zmieniać przyzwyczajenia Polaków.

Wobec grożących nam kar, za niedopełnienie norm UE, poseł proponuje szukać nowego modelu segregacji odpadów u źródła, czyli w domu obywatela. Mogłyby temu służyć specjalne miejsca na polskich osiedlach i właśnie nowa akcja edukacyjna.

- Alternatywnych rozwiązań trzeba aktywnie szukać - podkreśla poseł. Obecnie bowiem za niesegregowanie śmieci płacimy coraz wyższymi opłatami za ich wywóz. Gminy muszą bowiem segregować odpady same, a koszt takiej segregacji ostatecznie spada na obywateli.

Walka z nadużyciami

W naszej rozmowie poseł zwracał uwagę też na trapiące rynek gospodarki odpadami nieprawidłowości, często przekształcające się w przestępstwa gospodarcze. Poseł PiS chce więc zmian w uprawnieniach służb odpowiedzialnych za walkę z trapiącymi składowanie śmieci problemami. 

- Musimy zreformować Państwową Inspekcję Środowiska, która w walce z nadużyciami i przestępstwami w gospodarce odpadami może robić więcej – mówił Piontkowski. – Wielkim problemem są tzw. tymczasowe składowiska. Na nich gminy tracą duże pieniądze. Często bowiem firmy, które wygrywały przetargi na tzw. tymczasowe składowiska, upadają - pozostawiając gminy ze „śmierdzącym problemem”.

-  Obowiązującego stanowiska PiS w sprawie reformy śmieciowej reformy nie ma, nie ma przecież jeszcze rządu, nie ukrywam jednak że nie wyobrażam sobie, by powyższe problemy pozostały nierozwiązane przez kolejne 4 lata. Jeśli tak się stanie Polska narazi się na kary płynące z UE, a już na pewno nie zadba o nasze  środowisko. W nadchodzącej kadencji mam więc zamiar zaangażować się w prace na rzecz zmian prawa o gospodarce odpadami, obok kwestii edukacji i kultury – podsumował rozmowę z Parlamentarny.pl poseł Piontkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Maszyny dadzą radę... 2015-11-05 14:45:33
  Do OBYWATEL: U nas też odchodzący minister zapowiedział strategię "zero selektywnej zbiórki" - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/nie-widze-powodu-zeby-nakladac-obowiazek-segregowania-smieci,56300.html
 • OBYWATEL 2015-11-04 20:57:54
  W Poznaniu w dniach 26-28 pażdziernika odbył się Międzynarodowy Kongres Ochrony Srodowiska Envicon.Dyskutowano o gospodarce śmieciowej i spalarniach na przykładach Polski i innych państw. Podkreślano dążenia UE do obiegu zamknietego czyli "O odpadów". W Auli UEP pokazano film zrealizowany przez BBC pt."TRASHED" na temat szkodliwych,trujących emisji istniejących i likwidowanych spalarni w krajach zachodnich. Wnioski wynikające z decyzji UE/O odpadów/ oraz udokumentowane przykłady ogromnych zagrożeń dla zdrowia i życia budowanych aktualnie w Polsce spalarni wymaga od nowego Rządu podjęcia odważnej decyzji . Wstrzymać budowę Spalarni i doprowadzić do otwartej publicznej DEBATY z udziałem niezależnych ekspertów,rownież zagranicznych. Sprawą oczywistą wydaje się wyemitowanie dokumentu-filmu TRASHED z udziałem znanego aktora /Jeremy Irons/ w programach telewizji publicznej. PRO PUBLICO BONO !!
 • Damy radę! 2015-11-04 17:32:12
  Do Naprawa Rzeczpospolitej..: Niestety - za rzadko osoby o znaczeniu publicznym artykułują na czym polega prawidłowy system wykonywaniu usług komunalnych - patrz: portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/eco-nie-na-sprzedaz-naturalnych-monopoli-nie-nalezy-prywatyzowac,69892.html
 • Naprawa Rzeczpospolitej.. 2015-11-04 15:10:48
  Sprawa jest jasna - w pozostałych krajach Unii Europejskiej to gminy własnymi służbami i na własnych instalacjach gospodarują odpaadami swoich mieszkańców i to osiągnięcia zachodnioeuropejskich gmin wyznaczają standardy dla całej Wspólnoty. U nas gminom ustawowo zabroniono zajmować się gospodarką odpadami a nawet budować własną infrastukturę dla gospodarki odpadami! (patrz portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/gmina-nie-moze-samodzielnie-wybudowac-ripok-u,73611.html ). A tym gminom które bezpośrednio stosują prawo unijne polskie prawo grozi sankcjami karnymi! (patrz portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/za-brak-smieciowego-przetargu-kara-czorsztyna-nie-minie,60697.html ). U nas wbrew polskiej racji stanu doprowadzono do sytuacji, że zagraniczne koncerny tranferują do swych central nasze comiesięczne opłaty przekształcając Polskę w wysypisko śmieci (patrz wprost.pl/ar/524339/Efekt-ustawy-smieciowej-Polska-staje-sie-wysypiskiem/ ). Jeśli ceną za przywrócenie normalności mają być jakieś odszkodowania - to niech tym zajmą się sądy a przy okazji tymi grupami trzymającymi władzę, które doprowadziły do patologii polski system organizacyjno-prawno-finansowy gospodarki odpadami... (patrz samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/111918/Jedyni-tacy-w-Unii )REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA