REKLAMA

Gowin, podatki: Zlikwidujemy patologie

  • Autor: GP
  • 18 października 2016 07:37
Gowin, podatki: Zlikwidujemy patologie Jarosław Gowin: Minister Kowalczyk pracuje nad wstępną koncepcją jedolitego podatku. (fot.:youtube.com)

Wicepremier Jarosław Gowin zapewnia, że nie ma propozycji podwyższania obciążeń podatkowych.

We wtorek (18 października) wicepremier Jarosław Gowin był gościem Polskiego Radia. W porannej rozmowie z dziennikarzami stacji mówił o podatkach. Przyczynkiem do tej dyskusji była jego wypowiedź w mediach społecznościowych, w której stwierdził, że podniesienie podatków przedsiębiorców wymaga porozumienia w ramach koalicji rządowej.

Gowin potwierdził, że nie ma w ramach Rady Ministrów rozmów o podnoszeniu podatków. Są tylko propozycje ich "uproszczenia".

W ocenie Gowina wszelkie próby zmian podatkowych, tym bardziej ich podwyższenie, mogą zagrozić planom gospodarczym rządu. - Plan Odpowiedzialnego Rozwoju byłby nie do zrealizowania, gdyby podnoszono podatki - mówił polityk prawicy. - Małe firmy to podmioty z trudem otrzymujące się na powierzchni już teraz.

Jeden podatek już w 2018 roku

Jeśli chodzi o jednolity podatek minister nauki nie jest już tak wielkim optymistą. W ramach rządu tę propozycję przygotowuje Henryk Kowalczyk, a plan zakłada ujednolicenie pobierania składek: PIT oraz składki na ZUS i NFZ.

Czytaj: Ile się uda zaoszczędzić na jednym podatku?

- Minister Kowalczyk pracuje nad wstępną koncepcją - doprecyzował Gowin. Po czym przypomniał, że wszelkie zmiany w podatkach będą wymagać rozmów na poziomie koalicji (PiS, Solidarna Polska, Polska Razem). Dopiero potem mogą trafić do rządu. - Te zmiany muszą przejść konsultacje. i proponuję by ten temat zniknął z agendy medialnej - dodał.

Podatkowe patologie

Ponadto Gowin chce, by w najbliższym czasie rząd rozważył zmiany eliminujące podatkowe patologie.

Czytaj: Nowa propozycja wicepremiera Gowina w kwestii finansowania uczelni

- Nie mogę wykluczyć, że w ramach porządkowania systemu podatkowego nie będziemy przeprowadzać zmian. W tym likwidować patologie podatkowe - podkreślił Gowin, wskazując m.in. na "fikcyjną działalność gospodarczą", czyli wymuszanie przez pracodawcę na pracownikach prowadzenia własnej działalności. Taki pracownik wypełnia te same obowiązki, ale w systemie wydatki na jego zabezpieczenie, podatki płacone od jego pracy są niższe.

Gowin podkreślił, że ta praktyka była nawet stosowana w państwowych spółkach, m.in. w TVP.

Kilkakrotnie w czasie rozmowy Jarosław Gowin zaznaczył również, że priorytetem w zmianach podatkowych jest to, by obciążenia nie wzrosły. Jest to kluczowe szczególnie dla małych i średnich polskich firm.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA