REKLAMA

Gowin: Polska gospodarka będzie innowacyjna, kiedy będziemy mieć innowacyjną naukę

 • Autor: PAP/AT
 • 07 grudnia 2015 18:38
Gowin: Polska gospodarka będzie innowacyjna, kiedy będziemy mieć innowacyjną naukę Będziemy ściśle współpracować zarówno ze środowiskami naukowymi, jak i biznesowymi - powiedział Gowin (Jarosław Gowin, fot.PTWP)

- Celem obecnego rządu jest reindustrializacja czy może neoindustrializacja Polski w oparciu o zasoby polskiej nauki - powiedział wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- Powołanie Rady ds. Innowacyjności oraz opracowanie "Paktu dla nauk technicznych" - te m.in. działania uściślające współpracę nauki i biznesu w celu reindustrializacji Polski zapowiedział w poniedziałek w Gdyni Jarosław Gowin.

Gowin był w poniedziałek gościem obrad Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), które odbywają się w Akademii Morskiej w Gdyni.

Uczelnie techniczne podstawowym partnerem dla biznesu

W trakcie zamkniętej dla mediów konferencji omawiano m.in. sprawę "Paktu dla nauk technicznych" - dokumentu, nad którym pracuje KRPUT, a który ma zawierać diagnozę oraz nakreślić kierunki i formy rozwoju polskich nauk technicznych. W dyskusji z udziałem Gowina skupiono się przede wszystkim na konieczności uściślenia współpracy między polską nauką a biznesem.

"Uczelnie techniczne są podstawowym partnerem dla biznesu w dziele modernizacji polskiej gospodarki - budowy tego, co się nazywa na świecie gospodarką opartą na wiedzy" - powiedział dziennikarzom po zakończeniu obrad Gowin. Przypomniał, że w ostatnich latach w Polsce przybyło wiele instrumentów, które mogą służyć modernizacji gospodarki.

"Powstało wiele ośrodków badawczych, mamy infrastrukturę naukową naprawdę na często światowym wręcz poziomie. Z drugiej strony to się nie przełożyło na wdrożenie" - podkreślił minister nauki.

Między światem biznesu a światem nauki rozpościera się dolina śmierci

Jak ocenił, "między polskim światem biznesu a światem nauki rozpościera się coś, co jest określane mianem doliny śmierci".

"Powstają bardzo ciekawe projekty naukowe, ale nie ma pieniędzy na ich wdrożenie: z jednej strony duże państwowe firmy do tej pory nie były zainteresowane współpracą ze światem nauki, z kolei duże zagraniczne koncerny mają swoje ośrodki badawcze za granicą. Natomiast potencjał przedsiębiorstw prywatnych jest na ogół zbyt mały, żeby wdrażać rozwiązania innowacyjne" - zaznaczył Gowin. Jak dodał, współpraca nauki i biznesu jest często bardzo skomplikowana. "Tutaj efekty często przychodzą nawet nie po latach, a po dziesięcioleciach" - podkreślił.

Polska gospodarka musi być bardziej innowacyjna

Według ministra celem obecnego rządu jest "reindustrializacja czy może neoindustrializacja Polski w oparciu o zasoby polskiej nauki". "Na dłuższą metę polska gospodarka będzie innowacyjna wtedy, kiedy będziemy mieli innowacyjną naukę" - powiedział Gowin. Jak zaznaczył, "trzeba zintensyfikować działania zmierzające do innowacji - do tego, aby polska gospodarka miała charakter jak najbardziej innowacyjny".

Według wicepremiera jednym z takich narzędzi może być "Pakt nauk technicznych".

"To bardzo cenna inicjatywa świadcząca o tym, że samo środowisko naukowe czuje potrzebę bliższej współpracy ze światem gospodarki" - mówił Gowin. Podkreślił, że

KRPUT zaprosiła kierowane przez niego ministerstwo do współpracy przy opracowaniu paktu.

"Pakt ma katalogować wszystkie rozwiązania niezbędne do tego, by gospodarka w szerszym zakresie mogła korzystać z dorobku polskiej nauki" - powiedział minister. Zadeklarował, że treść paktu ma być też konsultowana ze środowiskami biznesowymi.

Premier powoła radę do spraw innowacyjności

Gowin zapowiedział też, że wkrótce w rządzie powołana zostanie rada do spraw innowacyjności, w której skład wejdzie m.in. trzech wicepremierów. Oprócz niego będzie to minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister kultury Piotr Gliński, a także ministrowie "kilku kluczowych z punktu widzenia innowacyjności gospodarki resortów", w tym skarbu i cyfryzacji.

Zapowiedział ponadto powołanie międzyresortowego zespołu na szczeblu wiceministrów, który "powinien objąć także ministerstwo finansów czy obrony narodowej". "Będziemy ściśle współpracować zarówno ze środowiskami naukowymi, jak i biznesowymi" - podkreślił.

Przewodniczący KRPUT a zarazem rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Tadeusz Więckowski, powiedział dziennikarzom, że "Pakt dla nauk technicznych" ma określić konkretne role i zadania, jakie - dla poprawy innowacyjności polskiej gospodarki, mają spełniać uczelnie, biznes, ale też inne instytucje. Dodał, że pakt ma zawierać także zasady finansowania badań prowadzonych przez uczelnie techniczne. Zapowiedział, że prace nad paktem mają zakończyć się z końcem lutego przyszłego roku.

Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych to stowarzyszenie rektorów reprezentujących 21 uczelni członkowskich oraz 5 stowarzyszonych. Organizacja koordynuje działania i przyjmuje stanowiska we wszystkich sprawach istotnych dla wyższego szkolnictwa technicznego.

Akademię Morską w Gdyni wybrano na miejsce obrad KRPUT z okazji obchodzonej na tej uczelni 8 grudnia 95. rocznicy powstania polskiego szkolnictwa morskiego. Pierwsza uczelnia tego typu - Szkoła Morska w Tczewie została otwarta 8 grudnia 1920 r. Dziesięć lat później szkołę przeniesiono do Gdyni, gdzie funkcjonuje do dziś: obecnie pod nazwą Akademia Morska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • joantek 2015-12-08 07:47:03
  bez reformy szkolnictwa wyższego nie ma mowy o polskiej nauce. kształcenie kadr w Polsce to dno i metr mułu. student nic nie musi, ma postawy roszczeniowe i brak szacunku zarówno do uczelni jak i profesorów i całej kadry akademickiej. oczywiście uogólniam. ale jeżeli na grupę 200 studentów może 5 z nich przejawia jako takie zdolności i ambicje, a 150 kończy inżyniera, a 100 magistra to coś jest nie tak... druga sprawa to zatrudnienie na uczelni - jako adiunkt czy asystent dostaje się umowę tylko na okres roku akademickiego, bez wakacji, a pierwsza pensja jest wypłacana dopiero po całym semestrze. natomiast w kontrze do tego są profesorowie, którzy zarabiają krocie pracując na kilku uczelniach za to, że zajęcia się nie odbywają - bo studenci na zajęcia nie przychodzą. i chociażby pracownik akademicki chciał takiego studenta ukarać to nie ma do tego żadnych narzędzi. a jeżeli go usunie z uczelni to straci godziny i nie zarobi... bez reformy szkolnictwa wyższego nie można myśleć o polskiej nauce - cała para w gwizdek.
 • Kaczor Donald 2015-12-07 23:10:04
  Panie Gowin, jako filozof masz Pan w głębokim poważaniu nauki stosowane, ale może dałoby się w ciągu czterech lat wprowadzić przynajmniej jedną polską uczelnię techniczną do trzeciej setki rankingu szanghajskiego. Są tam już uczelnie arabskie, tureckie czy irańskie. Inna droga - bardzo bliska PiS - własny ranking oparty na kryteriach patriotycznych, najlepiej razem z Węgrami.
 • Kibic 2015-12-07 20:38:30
  Czy ktoś z tego chóru w.....icepremierów zrobił w życiu coś co ktoś inny kupił a potem używał. Skądże znowu - ich naturalne środowisko to papier i woda którą leją bez opamietania. Jestem pewien że pp. Gowin i Gliński nie byliby w stanie prawidłowo opracować wniosku o grant z NCBR.
 • poldek 2015-12-07 20:11:14
  Rada ds. innowacyjności ma głównie na celu korzystać z owoców pracy innowacyjnych przedsiębiorców.
 • jang 2015-12-07 19:42:08
  więcej rad i komisji Więcej narad i zespołów. Więcej urzędów i urzędników a postęp techniczny,innowacyjność i rozwój rozleje sie jak rzeka w czasie powodzi....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA