REKLAMA

Gowin: ważne wyłonienie w Polsce flagowych uczelni i obszarów nauki

 • Autor: PAP
 • 14 listopada 2015 16:05
Gowin: ważne wyłonienie w Polsce flagowych uczelni i obszarów nauki Jarosław Gowin (fot. Facebook)

Potrzebne jest wyłonienie w Polsce ośrodków wiodących i obszarów nauk stosowanych, dzięki którym Polska będzie liczyć się na świecie – powiedział w sobotę Jarosław Gowin, kandydat na ministra nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło.

Gowin podczas swojego wystąpienia na kongresie Klubu Jagiellońskiego w Warszawie zaznaczył, że będzie proponował szefowej nowego rządu pewne priorytety dotyczące resortu nauki. Zaznaczył, że najpilniejsze będzie odbiurokratyzowanie szkolnictwa wyższego. Zapowiedział, że będzie finalnie dążył do uchwalenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Ma to być ustawa „nowa, bardzo odchudzona, pozostawiająca dużo więcej wolności uczelniom”.

Gowin stwierdził, że w resorcie nauki nie będzie czystek politycznych czy ideologicznych, ale że każdy urzędnik będzie miał szansę uczestniczyć „w sanacji polskiego państwa”. „Ale wszystkich będę bardzo bezwzględnie rozliczał z liczby przepisów, które wyeliminują” – powiedział.

„To nie ma być kultura tworzenia nowych regulacji, tylko kultura poszerzania wolności, czyli deregulowania, ograniczania przepisów” – zaznaczył.

Kolejnym z obszarem jest innowacyjność polskiej nauki i gospodarki

Przyznał, że tu potrzebne będą skoordynowane działania kilku resortów. Zaznaczył, że być może potrzebne będą zmiany w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju tak, by dyrektor tej agencji ponosił większą odpowiedzialność za efekty prowadzonych w ramach jego agencji programów.

Gowin stwierdził też, że „to, co należy jak najszybciej zrobić i co wywoła gigantyczny i opór ze strony środowiska naukowego (…) to będzie wyłonienie obszarów naukowych, w których naprawdę możemy osiągnąć poziom światowy w krótkim czasie”. Jak wyjaśnił, ma na myśli badania stosowane, które przekładają się na wzrost gospodarczy. „Jeżeli jako państwo nie zdecydujemy się na proces wyłonienia uczelni flagowych i flagowych obszarów badawczych, to nie wykorzystamy szansy nadgonienia i jakościowego skoku cywilizacyjnego, a ta szansa istnieje” – powiedział Gowin.

Jak przyznał, jest świadom, że propozycja ta może być kontrowersyjna politycznie i „w obrębie zaplecza parlamentarnego budząca spory sprzeciw”.

Ogólnopolski Kongres Klubu Jagiellońskiego odbywa się pod hasłem „Chcemy więcej!”. Organizator kongresu Jan Maciejewski powiedział PAP: "Kongres ma być szansą przedstawienia wizji zmiany Polski, jaką ma środowisko Klubu Jagiellońskiego". Wyjaśnił, że chodzi o zmiany dotyczące kultury, gospodarki innowacji, szkolnictwa wyższego i edukacji. Wizja ta skonfrontowana ma być z wizją zaproszonych polityków.

Klub Jagielloński powstał w Krakowie 26 lat temu. Teraz działa w całej Polsce. To stowarzyszenie, które skupia studentów i młodych absolwentów uczelni z całej Polski. "Jesteśmy organizacją konserwatywną, ale nie afiliujemy się przy żadnej partii politycznej" - powiedział PAP Maciejewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • wio, prrrr... 2015-11-14 20:39:13
  Najsłabszym ogniwem polskiej gospodarki jest gospodarka energetyczna. W tym właśnie obszarze skupiło się najwięcej tzw. naukowców, którzy z upodobaniem pełnią rolę hamulcowych. Im gorzej dla nas, tym lepiej dla nich, dlatego z upodobaniem wiosłują wstecz.
 • Absolwent UJ 2015-11-14 18:32:37
  Słowo się rzekło panie doktorze filozofii stosowanej. Za dwa lata przynajmniej jedna polska uczelnia ma być w pierwszej setce rankingu szanghajskiego. Co to dla pana. Jakby były kłopoty to zastosuje pan genialne rady Jarosława Kaczyńskiego - czyli opracuje własny ranking, z totalną deregulacją - czyli bez gorsetu spisków wygaszających narodową ekspresję. Do dzieła !!
 • Krakus 2015-11-14 17:54:57
  Przykład deregulacji w stylu p. Gowina - przewodnictwo górskie. Według światłej myśli tego doktora filozofii stosowanej nie były wymagane żadne umiejętności. Wystarczyła chęć szczera. A że przy okazji byłoby parę pięknych akcji TOPR to pana ministra nie obchodziło, on za TOPR nie odpowiadał. Proponuję aby p. Gowin przyjął zobowiązanie że w ciągu 2 lat wprowadzi przynajmniej jedną polską uczelnię do pierwszej dwusetki dowolnego rankingu, będzie to najlepszy test jego unikalnych możliwości. Dla pobudzenia ambicji p. doktora przypominam że w pierwszej setce są np. uczelnie tureckie. Nota bene - czy wizje Klubu Jagiellońskiego mają związek ze środkami stosowanymi w młodości przez prof. Terleckiego który zapewne jest ideowym patronem tej formacji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA