REKLAMA

Gróbarczyk: Bez rozwoju gospodarki morskiej nie będzie reindustrializacji Polski

  • Autor: PAP/JS
  • 14 października 2016 15:41
Gróbarczyk: Bez rozwoju gospodarki morskiej nie będzie reindustrializacji Polski Minister wymienił żeglugę jako jeden z najistotniejszych składników wpływających na kondycję gospodarki morskiej (fot.:mgm.gov.pl)

Bez rozwoju gospodarki morskiej i przemysłu stoczniowego nie będzie reindustrializacji kraju – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister wymienił żeglugę jako jeden z najistotniejszych składników wpływających na kondycję gospodarki morskiej. "Żegluga w oparciu o naszych armatorów, ale nie tylko armatorów państwowych, stanowi domknięcie funkcjonowania przemysłu stoczniowego. Naszym celem jest skoordynowanie działań, żeby większość tego, co możemy zrobić było wykonane w kraju, oczywiście w oparciu o warunki rynkowe. Odtworzenie floty czy budowę nowych jednostek powinniśmy głównie opierać o rodzime stocznie" - dodał.

Minister wspomniał też o działalności portów. "Rozwijają się one bardzo dobrze. Największą bolączką pozostaje jednak wciąż dostęp do portów - zarówno od strony lądowej, jak i morskiej. Nasze porty powinny być liderami wśród portów Unii Europejskiej, choć wydaje się to jeszcze dziś daleką przyszłością" - ocenił.

Czytaj też: Adamczyk: Droga ekspresowa S3 zostanie wybudowana do granicy państwa

"Nowe możliwości dla rozwoju portów musi otworzyć żegluga śródlądowa, czyli droga wodna E-30, a przede wszystkim E-40 jako połączenie Europy z Azją. Jeżeli to nie zostanie dopięte, to nie pojawią się dodatkowe możliwości rozwojowe dla portów. Nie mówimy tu o dalekiej przyszłości, ale perspektywie następnych 10 lat, kiedy nowe ciągi komunikacyjne będą mogły zwielokrotnić masę ładunkową w polskich portach" - tłumaczył Gróbarczyk.

Poinformował, że "rewitalizacja drogi wodnej E-40 to koszt ok. trzydziestu kilku miliardów złotych". "W świetle funduszy, które są obecnie wydawane na drogi, to nie jest aż tak przerażająca kwota" - dodał.

Autostrada wodna E-40 ma prowadzić z Gdańska w górę Wisły, następnie do Terespola i dalej przez Brześć do Prypeci, a potem Dnieprem do Morza Czarnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Prokurator z Podkarpacia 2016-10-17 00:41:11
    Pan minister nie wie że stawki frachtowe są tak niskie że złomuje się 14-to letnie kontenerowce. Niedawno upadła wielka chińska firma przewozowa obsługująca przewozy do Europy. A pan minister będzie na siłę w ten biznes topił nasze pieniądze z podatków. Bedzie budował kontenerowce w Szczecinie - i dopłacał temu kto się je zgodzi wziąć. Nie jest w tym sporcie pierwszy- jego szef, niejaki Morawiecki, obiecał nędzarzom z Mercedesa że im da 80 milionów złotych za uruchomienie fabryki z której będą ciągnąć zyski. Może te Święte Mikołaje z PiS będą to robić za swoje prywatne pieniadze!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA