REKLAMA

Gróbarczyk: Do marca gotowy projekt dot. odbudowy przemysłu stoczniowego

 • Autor: AS/PAP
 • 27 grudnia 2015 12:00
Gróbarczyk: Do marca gotowy projekt dot. odbudowy przemysłu stoczniowego Jednym z priorytetów ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest odbudowa przemysłu stoczniowego (fot. Radosław Drożdżewski/wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Na przełomie lutego i marca powinien być gotowy projekt ustawy o odbudowie przemysłu stoczniowego – mówi PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Ustawa ma być częścią rządowego programu odbudowy przemysłu stoczniowego – dodaje.

PAP: Jednym z priorytetów ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest odbudowa przemysłu stoczniowego; w jaki sposób resort planuje to zrobić?

Marek Gróbarczyk: Chcemy w tym obszarze wprowadzić m.in. przyjazne rozwiązania podatkowe, kredyty, gwarancje bankowe. Obecnie prowadzimy analizy, dlatego jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretnych rozwiązaniach. Cały obszar przemysłu okrętowego musi być objęty specjalną osłoną.

Dla nas najważniejszym celem jest powrót budowy statków do polskich stoczni czy to na wschodnim, czy na zachodnim wybrzeżu, czy w lokalnych stoczniach, czy stoczniach rzecznych.

Czy to oznacza, że będzie specustawa stoczniowa?

Może nie specustawa, ale na pewno ustawa o odbudowie przemysłu stoczniowego. Będzie ona jednak tylko pierwszym elementem, bo chcielibyśmy przygotować zintegrowany rządowy program odbudowy przemysłu stoczniowego.

PiS nie chce budować statków, bo statki buduje biznes. My chcemy ułatwić ten proces, ale też nie mamy gwarancji, że się to uda zrobić, bo to biznes ostatecznie zdecyduje, czy chce inwestować w przemysł okrętowy. Jednak naszym zdaniem, jeśli przygotujemy na tyle atrakcyjne zachęty, jakie są w innych krajach, to musi się to udać.

Kiedy możemy spodziewać projektu ustawy?

W przeciągu trzech miesięcy. Na przełomie lutego i marca 2016 r. powinniśmy mieć gotowy projekt, po konsultacjach wewnątrzresortowych.

Ale wyniki polskich stoczni są całkiem niezłe - czy rzeczywiście potrzebne są nowe rozwiązania?

A dlaczego mamy syndyka upadłościowego w stoczni marynarki wojennej, dlaczego mamy puste doki w stoczni szczecińskiej? My potrzebujemy strategii dla całego przemysłu stoczniowego. Chodzi o to, by tam, gdzie mamy funkcjonujące stocznie, budowane były statki. Tego obecnie nie ma.

Kiedy będzie gotowa strategia dotycząca żeglugi śródlądowej?

Za trzy miesiące będziemy mieli gotową strategię rozwoju dróg śródlądowych, która stanie się podstawą dalszych konkretnych działań.

Na pewno w perspektywie czterech lat chcemy przywrócić na Odrze IV klasę żeglowności. Niewątpliwie Odra wydaje się łatwiejszą rzeką, niż Wisła - w tym sensie, że prawie na całej długości posiada co najmniej III klasę żeglowności.

Priorytetem dla nas w kontekście żeglugi śródlądowej jest ratyfikacja konwencji AGN (podpisane w 1996 r. w Genewie porozumienie dot. głównych śródlądowych szlaków wodnych o znaczeniu międzynarodowym - PAP). Oczywiście decyzje w sprawie ratyfikacji podejmuje MSZ, ale prowadzimy w tej sprawie rozmowy tak, by w przyszłym roku została ona ratyfikowana.

Co zyskujemy dzięki ratyfikacja konwencji AGN?

Konwencja AGN nakazuje państwom, które ją ratyfikowały, realizację inwestycji związanych z dostosowaniem śródlądowych dróg wodnych do klasy IV i wyższej. Państwo jest zobowiązane do realizacji swoich założeń i nie może się wycofać.

Mamy jednak podpisane z Niemcami porozumie, że Odra będzie miała III klasę żeglowności, czy są plany zmiany tego porozumienia?

Wiadomo, że mamy tutaj gradację prawa i konwencja ONZ, jaką jest konwencja AGN, jest ważniejsza. Reszta umów będzie musiała być renegocjowana.

Na jakim etapie jest projekt budowy Mierzei Wiślanej?

Obecnie projekt znajduje się w uzgodnieniach w Komisji Środowiska Unii Europejskiej. W najbliższym czasie ma być gotowa i wysłana do Brukseli odpowiedź na pytania i zarzuty kierowane ze strony Komisji dotyczące ochrony środowiska.

Ile będzie kosztowała budowa?

Koszt budowy zamknie się po ostatnich szacunkach w kwocie ok. 800 mln zł.

Zdaniem części ekspertów kanał w Mierzei Wiślanej będzie się zamulał, a koszty roczne jego utrzymania będą duże, dlatego ich zdaniem ta inwestycja jest nieopłacalna.

Nawet jeśli do tej pory padały przeciwne tej inwestycji argumenty ekonomiczne, to dzisiaj mówimy o zasadniczych sprawach dotyczących bezpieczeństwa ze względu na działania Rosji. Obecnie przejście z Zalewu Wiślanego na Bałtyk prowadzi przez rzekę Szkarpawę i przez rosyjską Cieśninę Pilawską, a to oznacza uzależnienie od decyzji Rosji. Ponieważ naszym celem jest rozbudowa portu morskiego w Elblągu, to trzeba zrealizować tę inwestycję, by raz na zawsze skończyć z taką zależnością.

Ile rocznie będzie kosztowało utrzymanie kanału?

Trudno dzisiaj podawać dokładne wyceny, ponieważ jeżeli będzie się tam odbywał regularny ruch statków, ruch rumowiska np. będzie inaczej wyglądał. Obecnie szacujemy, że będzie to koszt kilku milionów złotych rocznie, co w skali priorytetu związanego z otwarciem nowego portu i bezpieczeństwem nie jest żadną ceną wygórowaną.

Jakie plany ma resort wobec Polskiej Żeglugi Morskiej i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej?

Cel jest bardzo prosty - zbudowanie państwowego organizmu Grupy Promowej, która pozwoli na odparcie drapieżnej konkurencji przede wszystkim z krajów zachodnich na Morzu Bałtyckim.

Kiedy miałaby powstać Grupa Promowa?

W najbliższym roku musi powstać Polska Grupa Promowa.

W ciągu trzech miesięcy ma zostać przygotowana strategia dla rybołówstwa - jakie będą jej najważniejsze założenia?

Chcemy przeformatować kształt rybołówstwa bałtyckiego. Podstawą - taki jest nasz cel - rybołówstwa bałtyckiego powinna być flota na małą skalę, drobne rybołówstwo, typowo rodzinne, dające dużo miejsc pracy. Takie rybołówstwo jest dopasowane do charakteru naszego wybrzeża, bowiem jest to rybołówstwo tradycyjne, będące dodatkiem do turystyki. Nie jesteśmy zwolennikami koncepcji wpychania rybaków w połowy paszowe, połowy niekonsumpcyjne i promowania tego typu rybołówstwa, które działa na szkodę drobnych rybaków.

Będziemy forsować czasowe wyłącznie połowowe, w zamian przygotujemy dla rybaków programy osłonowe.

Polska obecnie przewodniczy BaltFish, czyli regionalnej organizacji ds. rybołówstwa, mamy więc nadzieję przekonać inne kraje do naszych koncepcji, bo nie ma sensu żeby tylko Polska ją stosowała, a inne kraje morza Bałtyckiego nie.

 Na jakim etapie jest organizacja ministerstwa?

Obecnie pracujemy nad stworzeniem poszczególnych departamentów w tym; departamentu żeglugi śródlądowej, departamentu gospodarki morskiej, departamentu rybołówstwa, departamentu prawnego, departament ds. unii europejskiej. Potrzeba nam zwiększenia stanu zatrudnienia do ok. 300 osób w przyszłym roku, tak by można było stworzyć zaczyn dobrze funkcjonującego resortu.

Rozmawiał Krzysztof Markowski

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • Flis 2015-12-28 23:26:32
  Najlepiej zacząć od odbudowy stoczni produkującej galary wiślane. Górale potną na deski jodły co szumią na gór szczycie, potem spławią je Dunajcem do Wisły. Tam bedzie stocznia w której zwodują galary i spłyną na nich do Gdańska. Tu p. minister Gróbarczyk z zyskiem sprzeda je Koreańczykom lub Chińczykom. W grę wchodzi także wymiana na stalowe frachtowce. W ten sposób odbudujemy przemysł stoczniowy.
 • życie! 2015-12-28 11:48:58
  Interweniowałem w przedmiocie stoczni państwowych pismem do świętej pamięci Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jaki jest stan rzeczy wszyscy wiemy! Realizujecie mój scenariusz, może przejdziemy merytorycznie do tematu bez obłudy!
 • życie! 2015-12-28 11:32:51
  Interweniowałem w przedmiocie stoczni państwowych pismem do świętej pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jaki jest stan rzeczy wszyscy wiemy! Realizujecie mój scenariusz, może przedziwny merytorycznie do tematu bez obłudy!
 • analityk 2015-12-27 22:51:36
  Odbudowanie stoczni to żaden problem tylko komu sprzedać ten produkt ? Oto jest pytanie.
 • Krakus 2015-12-27 20:42:10
  Do Andrzej Wysocki: Idze, idze bajoku !!!
 • JSEN 2015-12-27 20:35:48
  Budowa statków innych niż specjalne nie ma w Europie ekonomicznego sensu ze względu na dalekowschodnią (Chiny i Korea) konkurencję. Obecnie produkcja stoczni nadbałtyckich to 0.5% produkcji światowej. Ekonomiczne uzasadnienie ma tylko produkcja statków wyspecjalizowanych np. do obsługi platform wiertniczych czy elektrowni wiatrowych. I takie statki w Polsce są produkowane. W 2014 roku nasze stocznie były na trzecim miejscu wśród krajów bałtyckich (przed Danią, Szwecją i Rosją). PiS jak zwykle operuje danymi sprzed 10 lat i marzy mu się produkcja kontenerowców w Gdyni i Szczecinie. Ale już w 2008 roku Duńczycy (dokładniej Maersk) dopłacali po 125EUR do każdej sprzedanej jednostki pojemnościowej kontenerowca. W efekcie praktycznie wyłączyli ten dział przemysłu. W 2014 roku zwodowali statki mające w sumie 2160 jednostek pojemnościowych, a w 2008 było to jeszcze 565 000 jednostek pojemnościowych. Jeśli p. Gróbarczyk ma środki na produkcję kontenerowców w Szczecinie to niech powie skąd i na jakich warunkach.
 • Andrzej Wysocki 2015-12-27 20:13:51
  Do Podatnik: Czytac uwaznie: POLSKIEGO przemyslu stoczniowego.
 • Podatnik 2015-12-27 13:53:06
  Najlepiej "odbudować" to co dobrze pracuje. Wtedy wystarczy dobra agencja PR i można uchodzić za geniusza ekonomicznego. A więc dla porzadku: "Crist" w Gdyni to największy w Europie dostawca kadłubów statków wyspecjalizowanych. "Remontowa" - oprócz remontów buduje także statki specjalne ( w tym dla Danii i Norwegii) , ostatnio także niszczyciele min dla naszej MW i żaglowce szkolne według projektu inż. Chorenia. "Aluship Technology" - kadłuby promów elektrycznych dla Norwegii. "Nelton" - udział w projektowaniu i wykonanie dokumentacji dla ww. projektu PŻM - wprowadza nowe masowce (najnowszy wodowano 19.10.2015) . Flota ma 2.5 MLN GT. Chipolbrok - flota 0.5 MLN GT - zbudowana w latach 2003-2011. Obsługująca handel Chin z Europą.58453 Jak widać z tych danych należy podziwiać dwie rzeczy: - profesjonalizm ludzi związanych z gospodarką morską w Polsce - bezczelność p. ministra Gróbarczyka uparcie i wbrew faktom głoszącego starą śpiewkę swojej partii.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA