REKLAMA

Grzegorz Tobiszowski zapewnia, że zapadnie porozumienie w sprawie górnictwa

  • Autor: PAP/GP
  • 08 lutego 2016 14:07
Grzegorz Tobiszowski zapewnia, że zapadnie porozumienie w sprawie górnictwa W Kompanii wciąż nie ma porozumienia na temat sposobu i terminu wypłaty nagrody rocznej. (fot.: Kris Duda/flickr.com/CC BY 2.0)

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski spodziewa się w połowie tego tygodnia rozstrzygnięć dotyczących dalszych rozmów ze stroną społeczną na temat planu naprawczego Kompanii Węglowej. Na wtorek (9 lutego) związki zapowiedziały tzw. masówki - spotkania informacyjne w kopalniach.

- Chcemy, aby załoga miała pełną wiedzę na temat tego, co proponuje zarząd KW, jakie są propozycje resortu energii i jakie jest stanowisko strony społecznej. Chcemy też poznać opinie pracowników w tych sprawach - powiedział w poniedziałek szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek.

28 stycznia zarząd KW wypowiedział porozumienie z 17 lipca 2015 r., które gwarantowało pracownikom Kompanii przejście do nowej spółki - Polskiej Grupy Górniczej - z zachowaniem przez rok dotychczasowych warunków zatrudnienia. Działające w KW związki domagają się, aby zarząd wycofał się z wypowiedzenia porozumienia. Deklarują wolę dalszych rozmów, ale pod warunkiem spełnienia tego postulatu.

Czytaj: Bezrobocie lekko idzie w górę

PGG ma do 1 maja przejąć 11 kopalń Kompanii. W piątek sprawa wypowiedzenia porozumienia była omawiana w Warszawie podczas posiedzenia tzw. zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. W poniedziałek w Katowicach wiceminister Tobiszowski zapewnił, że resort energii i zarząd Kompanii analizują argumenty strony związkowej i w połowie tygodnia powinno dojść do rozstrzygnięć odnośnie dalszych rozmów.

- Prowadzimy jeszcze rozpoznanie, przyjmując pewne nowe argumenty i sugestie strony społecznej, dotyczące () wbudowania do PGG nowych założeń jeśli chodzi o organizację tej Grupy (). Postanowiliśmy, że jeszcze raz będziemy analizować tę sytuację z porozumieniem i przy akceptacji strony społecznej ustaliliśmy, że do połowy tego tygodnia wspólnie wypracujemy stanowisko - powiedział wiceminister, który - jak mówił - spodziewa się tego w środę lub czwartek (10 lub 11 lutego).

Zastrzegł, że decyzje w tej sprawie nie mogą być dyktatem ministerstwa. Podkreślił, że strona rządowa jest otwarta na argumenty i za to samo podziękował stronie społecznej.

- Przyjęliśmy pewne dodatkowe informacje, które padały w Warszawie (). Umówiliśmy się na ten tydzień, że będziemy rozstrzygać, co dalej w tej kwestii będziemy robić - podkreślił Tobiszowski.

Przeczytaj: Nowi inwestorzy w branży górniczej

Podczas wtorkowych masówek w kopalniach związkowcy chcą przekazywać załodze informację na temat przebiegu zeszłotygodniowych rozmów z zarządem Kompanii i wiceministrem Tobiszowskim oraz piątkowego spotkania z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim.

- Główne tematy masówek to sprawa wypowiedzenia przez zarząd KW porozumienia z lipca 2015 roku, tegoroczny plan techniczno-ekonomiczny i oczywiście kwestia czternastek - powiedział Hutek.

W Kompanii wciąż nie ma porozumienia na temat sposobu i terminu wypłaty nagrody rocznej, tzw. czternastki, którą zarząd chce podzielić na trzy raty, ani na temat kształtu planu techniczno-ekonomicznego spółki na 2016 rok.

W ubiegłym tygodniu w Katowicach odbyły się dwie rundy rozmów przedstawicieli związków z zarządem KW i wiceministrem Tobiszowskim, a w piątek w Warszawie - spotkanie zespołu trójstronnego. Żadne z tych spotkań nie przyniosło przełomu w rozmowach.

Wtorkowe masówki rozpoczną się na pierwszej zmianie przed szóstą rano i będą powtarzane w ciągu dnia, gdy pracę podejmą kolejne zmiany pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA