REKLAMA

Hamryszczak, fundusze unijne: Różnice w kontraktacji środków są niepokojące

 • Autor: PAP
 • 29 października 2016 09:12
Hamryszczak, fundusze unijne: Różnice w kontraktacji środków są niepokojące Województwa pomorskie, wielkopolskie i opolskie zakontraktowały dotąd największy procent unijnych środków z Regionalnych Programów Operacyjnych. (Fot.Pixabay)

- Różnice w kontraktacji środków z unijnych programów regionalnych są niepokojące. W jednych regionach czas obsługi naborów zajmuje instytucjom od dnia uruchomienia konkursu do podpisania umowy - kilka miesięcy, w innych nawet kilkanaście - poinformował wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

- Łącznie dla 16 programów operacyjnych uruchomiono nabory na ok. 40 proc. dostępnej alokacji. To jest około 53 mld zł. Warto zwrócić uwagę, że sama kontraktacja waha się od 2 do nawet 23 proc. w zależności od regionu. Są regiony, jak Wielkopolska, Pomorskie, czy Opolskie, które kontraktują na wysokim poziomie, natomiast znaczna część regionów musi poprawić w tym zakresie wyniki. Wspólnie z regionami prowadzone są prace mające na celu przyspieszanie wykorzystania środków z programów regionalnych. Szczegóły przedstawimy wkrótce. Wniosek jest tylko jeden - większość regionów musi wrzucić już teraz "czwarty bieg" biorąc pod uwagę dobro polskiej gospodarki - powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Dodał, że została przeprowadzona dogłębna analiza, jeśli chodzi o sposób wyboru projektów, a także podpisywania umów. - Rzeczywiście, te różnice są niepokojące. W jednych regionach czas obsługi naborów zajmuje instytucjom od dnia uruchomienia konkursu do podpisania umowy - kilka miesięcy, w innych nawet kilkanaście - powiedział.

Województwa pomorskie, wielkopolskie i opolskie zakontraktowały dotąd największy procent unijnych środków z Regionalnych Programów Operacyjnych. W pozostałych województwach wartość umów zawartych w ramach RPO nie przekracza 10 proc. całej puli dla danego regionu.

Według danych z 6 października br., średni poziom kontraktacji w ramach RPO w kraju to 7,4 proc. alokacji. (Fot. Pixabay)

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, do końca tego roku samorządy województw powinny zaangażować w projekty, objęte zawartymi już umowami na dofinansowanie, 19 proc. środków ze swoich programów operacyjnych na lata 2014-2020. Z informacji zebranych przez PAP we wszystkich regionach wynika, iż prawdopodobnie tylko część województw osiągnie zakładane wskaźniki.

Według danych z 6 października br., średni poziom kontraktacji w ramach RPO w kraju to 7,4 proc. alokacji. W najlepszym pod tym względem woj. pomorskim osiągnięto wynik ok. 23 proc.

Marszałkowie województw, gdzie zaawansowanie kontraktowania środków z RPO jest obecnie na niskim poziomie - jak Warmińsko-Mazurskie, Lubelskie, Świętokrzyskie, Podlaskie czy Zachodniopomorskie - wśród przyczyn opóźnień w uruchamianiu środków wskazują m.in. niedoskonałości prawne i proceduralne na poziomie centralnym. Resort rozwoju ma świadomość tego typu problemów.

- Od kilku miesięcy opracowujemy system uproszczeń - radykalnych uproszczeń, aby to, co jest tylko możliwe, nie było wymagane - mówiła podczas niedawnego kongresu samorządowego w Opolu wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, oceniając obecne zaawansowanie realizacji RPO na ok. 30 proc. zakładanego na koniec tego roku planu.

Marszałek Adam Struzik zapowiedział, że Mazowsze przyspieszy kontraktowanie i wydatkowanie środków unijnych z obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), by w przypadku wyjścia Wlk. Brytanii z UE zabezpieczyć się w ten sposób przed niekorzystnymi skutkami Brexitu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA