REKLAMA

Handel w niedzielę niezagrożony. Przynajmniej na razie

  • dlahandlu.pl
  • Autor: Dlahandlu.pl/JS
  • 01 marca 2016 10:50
Handel w niedzielę niezagrożony. Przynajmniej na razie Rząd nie prowadzi obecnie żadnych prac legislacyjnych dotyczących zakazu pracy w sklepach w niedziele (fot.: PTWP)

Poseł Arkadiusz Marchewka w związku z propozycją związków zawodowych dotyczących wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, która została przekazana premier Beacie Szydło, prosił o przedstawienie stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie.

Odpowiedział mu sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

- (...) pragnę wyjaśnić, że obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne w zakresie wprowadzenia zakazu pracy w placówkach handlowych we wszystkie niedziele w roku kalendarzowym. Ze względu na wpływ, jaki mogłaby spowodować taka regulacja na rynek pracy, w tym zwłaszcza na stan zatrudnienia w placówkach handlowych, a także w jednostkach współpracujących z takimi placówkami oraz ze względu na wpływ takiej regulacji na budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego, propozycja wprowadzenia zakazu pracy w placówkach handlowych we wszystkie niedziele powinna być przedmiotem pogłębionej analizy prowadzonej także z udziałem partnerów społecznych - czytamy w odpowiedzi przedstawiciela ministerstwa.

Przypomnijmy, w obecnym stanie prawnym obowiązuje zasada zakazu wykonywania pracy w ramach stosunku pracy w niedziele i święta. Takie dni są dniami wolnymi od pracy. Określa je ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 2015 r., poz. 90). Dniami wolnymi od pracy są niedziele oraz następujące święta: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia. Od zasady, że w/w dni są wolne od pracy przepisy Kodeksu pracy przewidują wyjątki regulowane odrębnie dla wykonywania pracy w placówkach handlowych i odrębnie dla wykonywania innych rodzajów prac.

Więcej na dlahandlu.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA