REKLAMA

Handlowcy krytykują PiS. Ceny wzrosną po opodatkowaniu sklepów?

  • Autor: em
  • 31 października 2015 17:19
Handlowcy krytykują PiS. Ceny wzrosną po opodatkowaniu sklepów? - To dyskryminujący pomysł. Traktuje się nas jak trudno usuwalne zło - mówią handlowcy (fot. Creative Commons / Flickr/ Alan Stanton)

Prawo i Sprawiedliwość chce opodatkować sklepy wielkopowierzchniowe. Handlowcy już się niepokoją.

Podatek proponowany przez partię ma dotyczyć sklepów o powierzchni powyżej 250 m2. Podatek dla dużych zagranicznych sieci detalicznych ma wynosić 0,5 - 2 proc. w zależności od obrotu. Gra warta jest świeczki, bo według wyliczeń PiS-u przyniesie to łącznie 8 mld zł.

Zdaniem Macieja Ptaszyńskiego, dyrektora generalnego Polskiej Izby Handlu, podatek od hipermarketów w formie zaproponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość "może uderzyć w te sklepy i przedsiębiorców, których powinien chronić". Ptaszyński zasugerował też, że ceny mogą zostać podniesione.

- Rozwiązaniem jest oparcie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych np. na kryterium minimalnego obrotu realizowanego przez podmiot gospodarczy na jednym numerze NIP. W tym momencie wszystkie małe sklepy działające w systemach franczyzowych nie zostałyby objęte tym podatkiem - stwierdził gość programu "Biznesu dla Ludzi" w  tvn24 Biznes i Świat.

- To dyskryminujący pomysł. Traktuje się nas jak trudno usuwalne zło, jak kogoś, kto się dopuszcza haniebnych czynów, mimo że działamy zgodnie z prawem - mówił na antenie Polskiego Radia w obronie sieci handlowych Andrzej Faliński, dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • taniej 2015-11-01 12:33:54
    Nic nie podrożeje. Po prostu ilość mięsa w wędlinach po 5 zł za kilogram z 10% spadnie na 7%.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA