REKLAMA

Idea banków komunalnych ciągle żywa

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Bartosz Dyląg)/AT
  • 06 lutego 2017 08:35
Idea banków komunalnych ciągle żywa Wraca idea banków komunalnych (fot. pixabay)

• Warto wrócić do pomysłu banków komunalnych, bo ta instytucja jest ciekawa, jest to instytucja samorządowa - uważa Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński, prezes Związku Powiatów Polskich.

• Dzięki nim pożyczki czy kredyty mogłyby być przyznawane samorządom o średnio 50 proc. taniej niż w bankach komercyjnych – dodaje.

• Gdyby Warszawa zdecydowała się założyć bank komunalny, byłaby możliwa całkowita likwidacja jej zadłużenia – twierdzi Piotr Jankowski z Fundacji "Jesteśmy Zmianą" i Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych.

Idea banku komunalnego była klika lat temu przedmiotem interpelacji poselskiej. Poseł Józef Rojek z Solidarnej Polski pisał w niej m.in. o coraz większych trudnościach samorządów w pozyskaniu kredytu i środków na inwestycje.

– Takim przykładem dobrze prosperującego banku może być bank komunalny w Norwegii, którego kapitał w 80 proc. składa się z pieniędzy Skarbu Państwa, a w pozostałych 20 proc. z pieniędzy samorządów lokalnych. Pożyczki czy kredyty są w nim przyznawane samorządom o średnio 50 proc. taniej niż w bankach komercyjnych, a przede wszystkim od samorządów nie wymaga się wtedy żadnych zabezpieczeń – argumentował poseł Rojek. – Dodatkowym atutem banku komunalnego w Norwegii jest również termin spłaty, który nie ogranicza się do 10 lat, ale może sięgnąć nawet 20 czy 30 lat.

Jak przypomina starosta bocheński, prezes Związku Powiatów Polskich, Ludwik Węgrzyn – idea banków komunalnych umarła, ponieważ nie było wsparcia ani ze strony rządu, ani ze strony rynku finansowego.

Jego zdaniem, zawsze warto wrócić do tego pomysłu, bo instytucja banków komunalnych jest ciekawa, jest to instytucja samorządowa.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • samsung 2017-02-12 17:57:39
    Banki Komunalne to rzeczywiście będzie warto je zakładać. Jestem wdzięczny autorowi artykułu za przypomnienie o istnieniu takich banków. A wtedy może banki komercyjne wyniosą się albo zajmą się udzielaniem kredytów dla uchodźców z Afryki. Bo jak na razie, zniewoliły Polskę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA