REKLAMA

Imigranci szansą dla rozwoju polskiej gospodarki

  • Autor: Pulshr.pl/JS
  • 05 kwietnia 2016 12:17
Imigranci szansą dla rozwoju polskiej gospodarki Według eksperta Polska powinna rozważyć wykorzystanie pomysłu emigracji cyklicznej, którą opracował Bank Światowy i rekomenduje do zastosowania przez wiele krajów (fot. pixabay.com)

Ekonomista Łukasz Białek uważa, że przybycie do Polski imigrantów z wysokim wykształceniem i kwalifikacjami zawodowymi najprawdopodobniej zmieni dystrybucję dochodów na korzyść Polaków.

Łukasz Białek, ekonomista i analityk gospodarczy, uważa, że wzrost liczby imigrantów z wyższym wykształceniem powinien mieć pozytywne skutki ekonomiczne dla naszego kraju dzięki właściwemu spożytkowaniu ich kompetencji.

– Jednocześnie Polacy powinni liczyć się z zaostrzeniem konkurencji na rynku pracy. Natomiast napływ mało wykształconych imigrantów może negatywne wpłynąć na całą gospodarkę. Taka sytuacja będzie wymagała znaczącej interwencji państwa w politykę społeczną, w celu stworzenia imigrantom warunków socjalnych do zamieszkania w obcym dla nich kraju – mówi Łukasz Białek.

Czytaj też: Obcokrajowcy wypełnią lukę na polskim rynku pracy?

– Najbardziej sensowne jest przyjmowanie osób gruntownie wykształconych, o wysokich kwalifikacjach zawodowych, które chcą się asymilować. Pozwoli to wykorzystać ich kompetencje w branży innowacyjnej. W ostatnim czasie polski rząd informowało planach rozwojowych i dużych nakładach na dynamizację gospodarki innowacyjnej, tak więc przyszła polityka imigracyjna powinna również przewidywać wykorzystanie imigracji do rozwoju innowacji – ocenia.

Brak polityki imigracyjnej

Według eksperta Polska powinna rozważyć wykorzystanie pomysłu emigracji cyklicznej, którą opracował Bank Światowy i rekomenduje do zastosowania przez wiele krajów.

– Bank Światowy zakłada, że kontrolowana i planowana emigracja cykliczna pomaga zniwelować niepokoje społeczne wywołane niekontrolowaną imigracją, z jaką obecnie mamy do czynienia w Unii Europejskiej. Z drugiej strony pozwala wykorzystać kompetencje imigrantów przez przedsiębiorstwa w momencie, kiedy brakuje im pracowników, którzy w dodatku zgodzą się na mniejsze uposażenie – wyjaśnia Łukasz Białek.

Specjalista uważa, że polskie społeczeństwo nie tyle powinno obawiać się utraty miejsc pracy na skutek napływu obcokrajowców, co braku polityki imigracyjnej.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA