REKLAMA

Impas w sprawie CETA podważa wiarygodność UE i źle wróży negocjacjom ws. Brexitu

  • Autor: PAP/AT
  • 24 października 2016 12:06
Impas w sprawie CETA podważa wiarygodność UE i źle wróży negocjacjom ws. Brexitu "Financial Times" zaznacza, że CETA stanowi "precedens niewróżący dobrze" przyszłym negocjacjom o warunkach wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (fot.pixabay.com)

• Impas w sprawie umowy UE-Kanada (CETA) nie tylko podważa wiarygodność Unii jako negocjatora handlowego, ale także źle wróży bardziej skomplikowanym negocjacjom, które mają się rozpocząć - na temat warunków Brexitu - komentuje "Financial Times".
• Dodaje, że mimo optymistycznych wypowiedzi, według których jest jeszcze szansa na kompromis, już zostały wyrządzone szkody, m.in. obniżenie wiarygodności UE.

"Jeśli europejskie rządy nie potrafią zagwarantować poparcia dla umowy zawieranej na względnie umiarkowaną skalę z zamożną, postępową pod względem socjalnym Kanadą, to są niewielkie nadzieje na wypracowanie wspólnej odpowiedzi na zagrożenie dumpingowe ze strony Chin lub poczynienie postępu w sprawie znacznie bardziej spornej umowy handlowej i inwestycyjnej z USA" - zauważa brytyjski dziennik. Dodaje, że mimo optymistycznych wypowiedzi, według których jest jeszcze szansa na kompromis, już zostały wyrządzone szkody, m.in. obniżenie wiarygodności UE.

"FT" podkreśla, że krytycy Unii Europejskiej nie powinni wykorzystać przypadku CETA jedynie jako "ilustracji dysfunkcjonalności Brukseli". Fakt, że belgijski region Walonia był w stanie zatrzymać porozumienie dotyczące ok. 550 milionów ludzi, choć może wydawać się absurdalny, "odzwierciedla szerszą rzeczywistość polityczną" - zwraca uwagę brytyjski dziennik.

Czytaj też: CETA: Plusy i minusy wprowadzenia umowy w życie

Jako pragmatyczną ocenia decyzję, by o ratyfikacji CETA decydował każdy kraj z osobna, ponieważ mimo korzyści wynikających z umowy, "nie jest warte jej forsowanie kosztem podsycania nastrojów eurosceptycznych i rozniecania obecnych napięć".

"Financial Times" zaznacza jednak, że stanowi to "precedens niewróżący dobrze" przyszłym negocjacjom o warunkach wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"Wydaje się obecnie prawdopodobne, że o ile Wielka Brytania nie ograniczy się do najbardziej podstawowej formy umowy handlowej z UE, dotyczącej niewielu więcej kwestii niż cła na handel towarami, będzie musiała przejść przez ten sam proces, aby ustalić warunki Brexitu" - odnotowuje dziennik. Przytacza wypowiedź byłego komisarza ds. handlu o tym, że każda powtórka procedury CETA będzie "bardzo poważnym problemem dla Brexitu".

Czytaj też: Na wprowadzeniu umowy CETA stracą nie tylko rolnicy

"Byłoby rozsądne, gdyby minister ds. Brexitu David Davis poskromił swój optymizm w sprawie zagwarantowania przez Wielką Brytanię swobodnego dostępu do unijnych rynków" - zaznacza "Financial Times". "Davis nazwał kiedyś porozumienie UE-Kanada dobrym punktem wyjścia dla rozmów z Brukselą. Idąc dalej zgodnie z tą logiką, każda taka umowa powinna być korzystna zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i Walonii" - podsumowuje dziennik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA