REKLAMA

Inwestycja Gazpromu: Weto Polski niewiele da

  • wnp.pl
  • Autor: wnp.pl
  • 15 sierpnia 2016 19:12
Inwestycja Gazpromu: Weto Polski niewiele da Fot. mat. pras. Gazprom

Rosjanie nie są zaskoczeni, że Polsce udało się zablokować joint venture Gazpromu z zachodnioeuropejskimi koncernami energetycznymi, które miało budować Nord Stream 2. Taki rozwój sytuacji był od początku brany pod uwagę przez Moskwę. Według Rosjan Gazprom ma siły i środki, żeby samodzielnie wybudować kontrowersyjny gazociąg.

Zdaniem rosyjskich analityków trudno powiedzieć, że decyzja UOKiK była zaskoczeniem. Wniosek w sprawie joint venture został złożony do polskiego regulatora jeszcze w połowie grudnia ubiegłego roku. Decyzja w sprawie była odraczana dwa razy. Już to wskazywało, że o zgodę może być trudno, a przecież - jak podkreślają Rosjanie - Berlin pozytywną decyzję wydał niemal natychmiast.

Rosyjscy specjaliści zastanawiali się, czy w ogóle wniosek należało składać. Jednakże jak sami zauważyli, dwie z firm mającego powstać do budowy Nord Streamu 2 konsorcjum prowadzą w Polsce szerokie interesy (Shell i RWE), inna jest nieco pozycja Gazpromu, jako firmy spoza Unii Europejskiej i trudno było nie pytać naszego kraju o zdanie. W grę wchodziło bowiem zaostrzanie stosunków pomiędzy firmami a polską administracją.

Ciekawsze są jednak rozważania, co dalej z projektem. Według jednego z pomysłów Nord Stream 2 miałby powstać z udziałem tylko tych firm zachodnioeuropejskich, które w Polsce nie prowadzą znaczących interesów. W takim wariancie w skład nowego konsorcjum weszłyby tylko OMV, Engie Uniper i oczywiście Gazprom. W ten sposób nie trzeba byłoby pytać Polskę o zdanie.

Całość czytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA