REKLAMA

Inwestycje w granicę ukraińską: Polska udzieliła 100 mln euro kredytu

  • Autor: bad
  • 13 lipca 2016 14:02
Inwestycje w granicę ukraińską: Polska udzieliła 100 mln euro kredytu Kredyt ma zostać przeznaczony na modernizację infrastruktury drogowej granic. Fot. przemysl.scelna.gov.pl

Część ze 100 mln euro kredytu jaki Polska udziela Ukrainie na modernizację infrastruktury drogowej granic oraz budowę ukraińsko-polskich przejść granicznych  może zostać przeznaczona na systemy odprawy celnej.

Nielegalny przywóz towarów i związany z tym brak opłat celnych to główne z nadużyć jakie mają miejsce na przejściach granicznych. W przypadku Polski, według danych Ministerstwa Finansów, w 2015 r. wpływy z cła do budżetu państwa stanowiły 2,93 mld zł, a szacowana łączna wartość towarów pochodzących z przemytu, jak podaje Straż Graniczna, wyniosła 1,14 mld zł.

 – Na polskich przejściach granicznych od wielu lat funkcjonują systemy wspomagające odprawę celną. W przypadku Ukrainy, gdzie takich elektronicznych systemów jest brak, skala przemytu, a co za tym idzie strat dla budżetu naszego sąsiada, może być nieporównywalnie większa. Zastosowanie nowoczesnych systemów odprawy celnej oraz kontroli ruchu pojazdów i osób pozwoliłaby ograniczyć przemyt oraz skuteczniej walczyć z korupcją po obu stronach granicy – mówi Andrzej Oliński z firmy T4B. 

Czytaj też: MSWiA wyklucza mur na granicy z Ukrainą

Systemy wspomagające odprawę celną oraz kontrolę ruchu usprawniają odprawę poprzez automatyczną ewidencję wszystkich podróżnych, pojazdów i towarów. Dla przykładu, możliwe jest elektroniczne powiadamianie celników czy odprawiany pojazd lub osoba już wcześniej nie chciały naruszyć prawa. System umożliwia automatyczne odczytywanie numerów tablic rejestracyjnych, skanowanie paszportów, ważenie pojazdów, wystawianie mandatów za przekroczenia norm. Wszystko to pozwala skrócić czas obsługi, uniknąć błędów oraz ułatwić służbom granicznym poszczególne zadania. 

– Zastosowanie elektronicznych systemów wspomagania odpraw na ukraińskich przejściach granicznych pozwoliłoby na skrócenie czasu oczekiwania na przejściu, ale przede wszystkim znacząco wpłynęłoby na zwiększenie wpływów z cła do budżetu Ukrainy. Zwiększyłoby również możliwości w zakresie wymiany informacji między służbami polskimi i ukraińskimi o poszukiwanych osobach i pojazdach oraz analizę danych pozwalającą wykrywać korupcję. Byłoby to również korzystne w kontekście układu o partnerstwie i współpracy UE z Ukrainą – opowiada Andrzej Oliński.

Umowa o udzieleniu Ukrainie kredytu w ramach pomocy wiązanej w wysokości do 100 mln euro została zawarta we wrześniu 2015 r. Kredyt ma zostać przeznaczony na modernizację infrastruktury drogowej granic oraz budowę ukraińsko-polskich przejść granicznych lub innych projektów uzgodnionych między stronami. Wszystkie inwestycje mają być realizowane przez polskie firmy. Oprocentowanie kredytu wynosi 0,15 proc., a spłata pierwszej raty została odroczona o 5 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Państwo przestępcze w UE! 2016-07-18 21:52:23
    PRZEPRASZAM KOLEJNY CIĘŻKI PRZEMYT PRZEZ GRANICĘ WSCHODNIĄ JAGODZIN- DOROHUSK NOC 18.07.2016ROKU, PANIE MINISTRZE FINANSÓW JESTEŚMY KRAJEM BOGATYM, MOŻEMY TĄ SWOŁOCZ KOSZTEM SKARBU PAŃSTWA POLSKIEGO UTRZYMYWAĆ CO WIĘC Z ŚRODKAMI NA OBNIŻENIE WIEKU EMERYTALNEGO UKRAINA ROZKRADŁA?
  • koledzy z CBA do pracy! 2016-07-13 16:32:14
    whpt//dpsu.gov.ua/ua/border/ Камери спостереження на пунктах пропуску з сусідніми державами(Кордон online Польща - Ягодин - Дорогуськ ). Gangsterska górą, więcej kasy mają z łapówek jak z środków unijnych (przykład jutrzejsza zmian dzień 14.07.2016roku zwaną Włodawa, po czym, noc z 15-16.07.2016roku następnie wyliczanka dwa dni wolnego dana zmiana 18.07.2016dzień itd).REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA