REKLAMA

Inwestycje w rzeki: Rząd musi pamiętać o mostach

  • Autor: PAP/AT
  • 18 września 2017 06:52
Inwestycje w rzeki: Rząd musi pamiętać o mostach Inwestując w rzeki, trzeba zapewnić światło nad poziomem wody. To zaś wymusza - mówiąc w uproszczeniu - podwyższenie mostów drogowych i kolejowych (fot.pixabay.com)

Rząd chce inwestować w szlaki wodne. Sporo pracy będą mieć także drogowcy i kolejarze.

Rząd musi i chce inwestować w szlaki wodne, by przywrócić ich żeglowność. Wielkie inwestycje czekają więc także drogowców i kolejarzy. Koszty sięgną setek miliardów złotych - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Jak podaje "Puls Biznesu", przyjęta przez Polskę unijna konwencja AGN zobowiązuje rząd do inwestycji w dostosowanie rzek do IV lub V klasy żeglowności. Koszty ich pogłębienia i udrożnienia sięgną do 2030 r. prawie 78 mld zł.

Sporo pracy i wydatków będą mieć nie tylko wykonawcy oraz inwestorzy z branży hydrotechniczej, ale także drogowcy i kolejarze - pisze gazeta.

Czytaj też: Miliardy na żeglugę śródlądową

Inwestując w rzeki, trzeba zapewnić światło nad poziomem wody. To zaś wymusza - mówiąc w uproszczeniu - podwyższenie mostów drogowych i kolejowych.

"Nowe obiekty, które właśnie budujemy, są zgodne z wymogami wynikającymi z konwencji AGN. Istniejące będą wymagały dostosowania - mówi dziennikowi Krzysztof Kondraciuk, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Tadeusz Sobotnik, dyrektor biura przygotowania inwestycji w PKP Polskich Liniach Kolejowych (PLK), twierdzi, że w przypadku infrastruktury kolejowej sprawa jest bardziej skomplikowana niż drogowej, a konieczne inwestycje dotyczą nie tylko podwyższenia mostów kolejowych czy przebudowy odcinków dojazdowych na lądzie, ale także położonych w pobliżu rzek stacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • mgr Kierbedź Antomi 2017-09-18 19:33:40
    A poco komu mosty? jak te turki czy inne murzyny maja do nas iść, to lepiej bez mostów, przynajmniej sie potopią i bedzie dobrzeREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA