REKLAMA

Jadwiga Emilewicz: Chcemy przygotować solidne prawo zamówień publicznych

  • Autor: PAP/AT
  • 02 marca 2018 08:28
Jadwiga Emilewicz: Chcemy przygotować solidne prawo zamówień publicznych Nowe prawo zamówień publicznych powinno umożliwić wsparcie innowacyjności - powiedziała Emilewicz (Jadwiga Emilewicz, fot.mpit.gov.pl)

Potężnym projektem i wielkim wyzwaniem jest prawo zamówień publicznych - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz pytana o plan działań na nadchodzący rok.

W wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" Emilewicz, pytana o plan działań na nadchodzący rok, odparła, że "potężnym projektem i wielkim wyzwaniem" jest prawo zamówień publicznych.

"Chcemy je napisać od nowa" - zapowiedziała w wywiadzie Emilewicz. "Dzisiaj mamy prawo wielokrotnie nowelizowane w związku z implementacją dyrektyw unijnych, z wieloma wyłączeniami" - dodała. Jak wskazała, "w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest mowa o mobilizacji wszystkich dostępnych zasobów w Polsce, żeby inteligentnie je inwestować".

"Jak dowodzą analizy, mamy obecnie bardzo dużo zamówień jednoofertowych, średnio ofert jest mniej niż trzy. To oznacza, że przetargi publiczne przestają być atrakcyjne dla przedsiębiorców, nie są dla nich drogą do budowania doświadczenia i potencjału. Z drugiej strony mała liczba ofert jest też bardzo niekorzystna dla państwa, utrudnia osiąganie oszczędności i poprawy jakości zamawianych usług czy towarów" - tłumaczyła w wywiadzie minister.

Czytaj też: Samorządy dostaną większą swobodę w zamówieniach publicznych

"Chcemy na tyle usprawnić system, żeby przetargi były bardziej konkurencyjne, wykorzystywały potencjał małych i średnich przedsiębiorstw. Największa pula pieniędzy w kraju jest przecież w zamówieniach publicznych. Nowe prawo powinno pozwolić je wykorzystać przede wszystkim efektywnie oraz umożliwić wsparcie innowacyjności" - podkreśliła.

Pytana, kiedy zostanie przedstawiony projekt ustawy, Emilewicz odpowiedziała, że obecnie trwają prace nad tzw. białą księgą, która "zdefiniuje pola dyskusji". "Potem zaprosimy interesariuszy do rozmów. Identyfikujemy trzy grupy adresatów regulacji: przedsiębiorców, administrację lokalną i centralną oraz środowiska akademickie. Chcemy, aby projekt ustawy był gotowy jesienią. Nie ścigamy się z czasem, chcemy przygotować solidne prawo" - powiedziała.

Jak dodała, prawo miałoby wejść w życie w III-IV kwartale 2019 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Bogdan Warturek 2018-03-02 11:44:30
    Czekamy na takie zmiany, choć to już trochę za późno! Brawo PiS!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA