REKLAMA

Jak podatek bankowy zmieni finanse samorządów?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 15 marca 2016 20:13
Jak podatek bankowy zmieni finanse samorządów? Kredyt będzie mniejszy i to oznacza pewną trudność nie tyko dla samorządu, ale także dla przedsiębiorców i dla klientów indywidualnych – przyznaje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. (Fot.: PTWP)

• Zmniejszą się i podrożeją kredyty na sfinansowanie inwestycji.
• Ograniczone zostanie zatrudnienie w bankach. Ubędzie też samych placówek.
• Dotychczasowe podwyżki opłat bankowych to jeszcze nie koniec?

O tym, kto poniesie koszty podatku bankowego i jaki to będzie miało wpływ na prowadzone przez samorządy inwestycje, rozmawiamy z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, prezesem Związku Banków Polskich.

Związek przypomina, że w ciągu ostatnich lat 40 miliardów złotych ze źródeł bankowych trafiło na inwestycje jako uzupełnienie finansowania z funduszy unijnych. Chętnie korzystały z tego m.in. samorządy. Czy teraz, w związku z wprowadzonym podatkiem bankowym, samorządom będzie trudniej uzyskać kredyt na dofinansowanie inwestycji?

Oceniamy, że podatek bankowy w wysokości ok. 5 miliardów złotych rocznie istotnie wpłynie na obniżenie zysków banków, a to oznacza, że zostanie spowolnione tempo budowy funduszy własnych sektora bankowego. To z kolei oznacza zmniejszenie tempa podaży kredytów dla gospodarki. Szacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat to zmniejszenie podaży kredytu będzie się wahać w przedziale od 80 do 180 miliardów złotych. To nie oznacza, że tego dodatkowego kredytu nie będzie. On będzie, ale w mniejszej wysokości, bo przecież wielkość oferowanego kredytu zależy w dużej mierze od wielkości funduszy własnych.

Czyli samorządowi nie będzie trudniej zdobyć kredytu, ale ten kredyt będzie mniejszy?

Tak, kredyt będzie mniejszy i to oznacza pewną trudność nie tyko dla samorządu, ale także dla przedsiębiorców i dla klientów indywidualnych. Mniejsza pula kredytu oznacza wyższą jego cenę i nieco większe trudności, bo zawsze są wybierani klienci o najwyższej zdolności kredytowej. Mam jednak nadzieję, że uda się nam ułożyć z rządem pewien program zmniejszania tych obciążeń, przywrócenia wysokiego tempa budowy funduszy własnych i zakończy się to wszystko sukcesem.

Czytaj dalej na portalu PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tak jak pisze 2016-03-16 13:17:40
    Banki nie zainwestowały ani 1 gosza ze swoich kapitałów, to jednie środki klientów. Tzw. banki nie robia łaski udzielając kredyty samorządom i państwu. Jeśli wprowadzi się zakaz dalszego zadłużania sfery publicznej, finansowanie niedoborów z obligacji dla obywateli to banki sie utopią w nadpłynności drukowanego - sorry- kreowanego elektronicznie pieniądza.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA