REKLAMA

Jak samorządy wykorzystały 5 lat budżetów obywatelskich?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 29 marca 2016 19:05
Jak samorządy wykorzystały 5 lat budżetów obywatelskich? Budżet obywatelski to szansa, by rozwiązać miejskie problemy taniej niż zakładają urzędnicy. (fot.:pixabay.com)

• Mija pięć lat od wdrożenia pierwszych budżetów obywatelskich.
• To często jedyna możliwość na sfinansowanie „działań eksperymentalnych”.
• Na podobne projekty samorządy normalnie raczej nie dałyby pieniędzy.

Już 5 lat budżetów obywatelskich w Polsce

Właśnie mija pięć lat odkąd ideę budżetu obywatelskiego udało się zaszczepić w Polsce. 16 lutego 2011 r. w sopockiej kawiarni Bookarnia odbyło się pierwsze spotkanie z mieszkańcami miasta, zainicjowane przez Marcina Gerwina i Maję Grabowską, które stanowiło początek starań o przygotowanie i uruchomienie procesu wyboru przez sopocian pomysłów do realizacji w 2012 r. Jak dziś wygląda “budżetowy” krajobraz Polski?

Projekty wybrane w Sopocie w 2012 r. okazały się dla wielu inne od przewidywań. Krytycy całego pomysłu przewidywali, że mieszkańcy będę głosować na inicjatywy, zlokalizowane blisko nich i z których odniosą bezpośrednią korzyść. Okazało się jednak, że najwięcej głosów zdobył pomysł na ustawienie dodatkowych zestawów do segregacji odpadów o wartości 60 tys. zł. Kolejne miejsce zajęła idea dofinansowania i modernizacji schroniska dla zwierząt o łącznej wartości 400 tys. zł.

Mieszkańcy raczej nie patrzyli na budżet obywatelski, jako narzędzie służące poprawie ich najbliższego otoczenia, ale sposób na rozwiązanie ważnych problemów miejskich. Właśnie poszukiwaniem takich pomysłów ma służyć ogólnopolski konkurs “Mieszkam-TU.eu - mądre pomysły na mądre miasto”, który po raz drugi organizują Fundacja Napraw Sobie Miasto (autor jest jej prezesem) z inicjatywy Stowarzyszenia Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides oraz Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Partnerem działań są Portal Samorządowy oraz organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Przeczytaj więcej o budżecie obywatelskim w analizie na PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA