REKLAMA

Jaki wpływ ma polityka na polską gospodarkę?

  • wnp.pl
  • Autor: parlamentarny.pl (Katarzyna Walterska)
  • 22 lipca 2015 15:14
Jaki wpływ ma polityka na polską gospodarkę? Zdaniem BofA Merrill Lynch rządy PiS mogą wpływać negatywnie na popularność polskiej waluty i polskich obligacji wśród inwestorów, przynajmniej do momentu, kiedy poznamy szczegóły polityki nowego rządu. Fot. PTWP

Ostatnie sondaże zdecydowanie zwiększają prawdopodobieństwo rządów koalicji PiS-Kukiz po jesiennych wyborach parlamentarnych. Zmiany w sondażach wskazują na oczekiwania zmian ze strony wyborców, ale brakuje debaty, na czym dokładnie zmiany te miałyby polegać.

Analitycy BofA Merrill Lynch, w najnowszym raporcie poświęconym gospodarce światowej "Global Economic Weekly", analizują wpływ polityki na przyszłą sytuację w polskiej gospodarce i na rynkach kapitałowych w Polsce.

Analitycy BofA Merrill Lynch zwracają uwagę, że ostatnie inicjatywy PO, takie jak propozycja obniżenia VAT i podniesienia płacy minimalnej, nie pozwoliły zbudować nowego obrazu partii. Najnowsze zmiany kadrowe w rządzie mogą pomóc, ale mogą też przypomnieć wyborcom, że są już zmęczeni rządami PO.

- Nie spodziewamy się przy tym, żeby zmiany personalne wiązały się ze znaczącymi zmianami w polityce rządu - podkreślają analitycy.

Zdaniem BofA Merrill Lynch rządy PiS mogą wpływać negatywnie na popularność polskiej waluty i polskich obligacji wśród inwestorów, przynajmniej do momentu, kiedy poznamy szczegóły polityki nowego rządu. W średnim terminie zdrowe otoczenie instytucjonalne może być przy tym czynnikiem uspokajającym inwestorów posiadających polskie obligacje. Po rozpoczęciu prac nowego rządu może się okazać, że jego realna polityka będzie przyjaźniejsza dla inwestorów niż wynikałoby to z przedwyborczych zapowiedzi.

Zdaniem analityków nie byłoby zaskoczeniem, gdyby koalicja PiS-Kukiz wstrzymała plany prywatyzacji strategicznych spółek skarbu państwa, takich jak PKO BP, PZU czy PGE.

PiS postuluje 0,4 proc. -0,5 proc. podatek od aktywów i przewalutowanie kredytów w CHF.

- Mimo, że kredyty we franku ma 550 tys. gospodarstw domowych, z których tylko 18 proc. jest pod presją (wskaźnik LTV powyżej 120 proc.), a odsetek kredytów zagrożonych kształtuje się poniżej 4 proc., PiS uważa, że te kredyty są poważnym problemem społecznym. Populistyczne podejście PiS do tej kwestii każe spodziewać się realizacji scenariusza podobnego do tego z Węgier, chociaż ciężar kosztów związanych z przewalutowaniem byłby prawdopodobnie podzielony między banki i kredytobiorców - uważają analitycy BofA Merrill Lynch.

Są też plany stworzenia Ministerstwa Energii i ogólnie protekcjonistyczne nastawienie mogą wskazywać na chęć podtrzymywania pracy kopalń

Spółki energetyczne: PGE, Tauron, Energa i Enea, zdaniem analityków BofA Merrill Lynch, powinny zostać pod kontrolą państwa. PiS nie zajął stanowiska w sprawie ewentualnej konsolidacji sektora.

W handlu detalicznym i telekomunikacji partia chce wprowadzić 1 proc. podatek od przychodów największych spółek. Polityka gospodarcza PiS przewiduje większy zakres interwencji państwa i jest mniej przyjazna dla zagranicznego kapitału. Z drugiej strony polityka prowzrostowa PiS może sprzyjać zwiększeniu wartości inwestycji w badania i rozwój, a także w dodatkowe uprzemysłowienie.

- Po wygranej PiS można spodziewać się luźniejszej polityki fiskalnej, ale w pewnych granicach, ponieważ możliwości zadłużania państwa będą ograniczane projektem budżetu na 2016 r., zapisami w Konstytucji i wymogami UE - czytamy w raporcie.

Analitycy BofA Merrill Lynch spodziewają się, że Rada Polityki Pieniężnej zostawi stopy procentowe bez zmian również w 2016 r. - Oczekujemy, że po zmianach personalnych na początku przyszłego roku RPP w nowym składzie będzie wykazywać bardziej gołębie nastawienie, ale przez kilka miesięcy będzie czekać z podjęciem kluczowych decyzji - oceniają.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA