REKLAMA

Jarosław Sellin: Polska powinna starać się o reparacje wojenne

 • Autor: PAP/AT
 • 31 sierpnia 2017 08:33
Jarosław Sellin: Polska powinna starać się o reparacje wojenne Polska poniosła największe straty w II Wojnie Światowej - przypomniał wiceminister (Jarosław Sellin, fot. facebook/Jarosław Sellin)

Byliśmy największą ofiarą II Wojny Światowej, wszczętej przez Niemcy i Związek Sowiecki. Polska powinna to wnosić na agendę polityczną i przypominać światu - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Sellin przypomniał, że "Polska poniosła największe straty w II Wojnie Światowej, jeżeli chodzi o liczbę ofiar".

"Wliczam w to również 3 mln polskich Żydów, ponieważ to byli polscy obywatele, a także niewyobrażalne straty materialne, bo ta okupacja trwała 6 lat. Przetoczyły się dwie wojny - najpierw ta z września 1939 roku, a potem ta, która przyszła z frontem ze Wschodu" - dodał.

Wiceminister kultury odniósł się także do dyskutowanej obecnie w Polsce kwestii ewentualnego wnioskowania o reparacje od Niemiec za poniesione w czasie II wojny światowej straty. "Warto mieć wiedzę dla samych siebie, dla świata i dla Niemców, jak duże te straty były - przedstawiać je i starać się o te odszkodowania, a przynajmniej położyć to na agendzie. Uważam, że zaniechać tego nie można" - podkreślił Sellin.

Czytaj też: Szydło: Na razie nie ma decyzji rządu ws. reparacji

Jego zdaniem "Polska powinna to wnosić na agendę polityczną i przypominać światu, że byliśmy największą ofiarą, w sensie państwowym, II wojny światowej, wszczętej przez Niemcy i Związek Sowiecki. Polska powinna starać się o reparacje wojenne od Niemiec"

W przyjętej w 1953 roku uchwale Rada Ministrów PRL uznała, że Niemcy wypełniły zobowiązania w tej sprawie wobec Polski i podjęła decyzję o zrzeczeniu się spłaty odszkodowań na rzecz kraju. We wrześniu 2004 r. rząd Marka Belki przyjął uchwałę w tej sprawie. Sprawa reparacji ponownie pojawiła się w dyskusji publicznej w sierpniu br., kiedy to poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zwrócił się do Biura Analiz Sejmowych z pytaniem, czy Polska może ponownie starać się o odszkodowania. BAS przygotowanie opinii w tej sprawie zlecił ekspertom zewnętrznym; analiza miała być gotowa do 11 sierpnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Państwo bezprawia! 2017-08-31 12:02:16
  Wciąż Mamy fanty zamrożone, lecz jeszcze nie dojrzał karaj wariatów do funkcjonowania w realnej praworządnej rzeczywistości czym się powinien charakteryzować kraj w ustroju demokratycznym , największa afera gospodarcza w świecie, masowych zmian gruntów rolnych wszystkich klas na cele nierolnicze, w związku z modernizacjami gruntów przez Starostwa Powiatowe właściciele gruntów nawet nie otrzymali stosunku prawnego wobec ewidencji gruntów. przy obecnym stanie prawnym Afera Rządowa .
 • mzakrzewski 2017-08-31 10:17:13
  Ciekawe, co by było, gdyby Niemcy zażądali zwrotu ziem będących w granicach Najjaśniejszej a przez ostatnie kilkaset lat były niemieckie, pruskie, itd. Np. Dolny Śląsk, Pomorze /z niewielkimi wyjątkami, kawał Wielkopolski, Warmińsko- Mazurskie. Są to polskie łupy po II wojnie światowej, Co do reparacji: koniecznie do zwrotu, dobra zagrabione przez Szwedów w czasie Potopu. Rachunek dla Brytyjczyków za zaangażowanie polskich wojsk w obronie Wysp. I, Francuzów, za grabieże armii Napoleona. Austrię koniecznie za zabory.
 • Taka Prawda 2017-08-31 10:07:50
  G...o nam zapłacili. to tylko przekaz pełowskich folksdojczy
 • Do trolla z PIS 2017-08-31 09:42:05
  Do NaPochybelPo: Niemcy już zapłacili reparacje wojenne a nikt nie płaci dwa razy za to samo. To tylko PISowska hucpa aby podniecic żądnych łatwej kasy naiwniaków. PIS dobrze wie że nie ma żadnych szans ani prawa i tylko zbija kapitał polityczny jak na Smoleńsku.
 • NaPochybelPo 2017-08-31 08:54:27
  Polska MUSI starać się o reparacje wojenne. I to Niemcom powinno zależeć na zadośćuczynieniu tym ogromnym krzywdom jeżeli chcą nadal utrzymać dobre relacje z Polską.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA