REKLAMA

Jerzy Kwieciński: 4,3 proc. wzrostu PKB w tym roku to nie nadmierny optymizm

  • Autor: PAP/JS
  • 05 września 2017 17:24
Jerzy Kwieciński: 4,3 proc. wzrostu PKB w tym roku to nie nadmierny optymizm Pytany o możliwy istotny wzrost inwestycji w drugiej połowie roku, Jerzy Kwieciński wyjaśnił, że w tej chwili zakontraktowano prawie 200 mld zł w funduszach unijnych (fot.:PTWP)

4,3 proc. wzrostu PKB w tym roku to nie nadmierny optymizm – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Według niego widać, że coraz więcej instytucji finansowych wierzy w to, że polska gospodarka ma silne podstawy.

W poniedziałek (4 września) agencja Moody's podniosła prognozę wzrostu PKB Polski w 2017 r. z 3,2 proc. na 4,3 proc.

Zdaniem Kwiecińskiego, jeżeli ktoś z rządu przedstawiłby taką prognozę wzrostu gospodarczego, jak Moody's w poniedziałek, zgodnie z którą PKB w tym roku zwiększy się o 4,3 proc., to zostałby oskarżony o "wielce nadmierny optymizm". "Ale jeżeli mówi to agencja ratingowa - jedna z trzech największych - to każdy powie: chyba musieliście się długo zastanawiać, żeby taką prognozę podać. Zresztą prognozę, która w sposób największy zmienia swoją poprzednią prognozę, która wynosiła 3,2 proc." - powiedział wiceminister.

Według niego widać, że coraz więcej instytucji finansowych wierzy w to, że polska gospodarka ma silne podstawy, że w przyszłości może wyglądać jeszcze lepiej.

"Przyznam szczerze, że podzielam ten optymizm" - powiedział Kwieciński. Zaznaczył, że oznacza to także, że w ostatnich dwóch kwartałach polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie zbliżonym do 5 proc.

"Zawsze co roku tak bywa, że największy udział we wzroście rocznym ma ostatni kwartał i ten kwartał będzie pewnie też najlepszy i będzie miał decydujące znaczenie dla wzrostu gospodarczego na cały rok" - powiedział.

Pytany o możliwy istotny wzrost inwestycji w drugiej połowie roku, Kwieciński wyjaśnił, że w tej chwili zakontraktowano prawie 200 mld zł w funduszach unijnych, z czego wydano około jedną piątą. "Czyli cztery piąte jest w tej chwili uruchamiane, wchodzi do gospodarki. Mamy kilkaset projektów, które są rozpoczęte we współpracy z sektorem prywatnym, i od inwestorów krajowych, i zagranicznych" - poinformował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Z furmanki w szranki 2017-09-05 18:50:08
    Francuzi będą się od nas uczyć. A jeszcze niedawno jeździliśmy furmankami . Brawo PiSREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA