REKLAMA

Jerzy Kwieciński: Musimy zwiększyć inwestycje

  • Autor: PAP/AT
  • 26 stycznia 2018 10:52
Jerzy Kwieciński: Musimy zwiększyć inwestycje Mamy stosunkowo duży udział inwestycji publicznych - powiedział minister (Jerzy Kwieciński, fot.mr.gov.pl)

Chciałby, aby wzrost inwestycji nie tylko dotyczył inwestycji publicznych. Musimy także przyspieszyć inwestycje w sektorze prywatnym. Chcielibyśmy jak najszybciej przeprowadzać proces zmian w otoczeniu prawnym dla przedsiębiorców - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński o zadaniach swojego resortu.

  • Głównym zadaniem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju jest koordynacja wszystkich wysiłków rozwojowych w państwie, szczególnie na poziomie rządu - powiedział Jerzy Kwieciński.
  • Ponadto przyspieszenie inwestycji, w tym samorządowych - dodał.
  • Jak dodał, aby to dobrze zaczęło funkcjonować, musimy zwiększyć inwestycje.

"Głównym zadaniem mojego resortu, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, jest koordynacja wszystkich wysiłków rozwojowych w państwie, szczególnie wysiłków na poziomie rządu, po to, żeby przynosić efekty tych procesów rozwojowych (...) i żeby z nich korzystało całe społeczeństwo. Czyli, żebyśmy my wszyscy z tego korzystali, a nie tylko jakieś wybrane grupy, czy elity" - powiedział Kwieciński w poranku rozgłośni katolickich "Siódma-dziewiąta".

Jak dodał, aby to dobrze zaczęło funkcjonować, "musimy zwiększyć inwestycje".

"Specyfika naszego kraju, naszego państwa w ostatnich latach polega na tym, że mamy stosunkowo duży udział inwestycji publicznych. Jest to m.in. związane z tym, że nadrabiamy wieloletnie, nawet czasami wielusetletnie zapóźnienia w infrastrukturze technicznej, głównie w infrastrukturze transportowej" - ocenił.

Zdaniem ministra inwestycje publiczne mają swój duży udział w krajowych inwestycjach. "To jest tak przeciętnie 1/4, 1/3 całości inwestycji realizowanych w kraju. I to jest mniej więcej dwa, nawet czasami trzy razy więcej, aniżeli dobrze rozwinięte gospodarki w krajach zachodnich. Udział tych inwestycji publicznych jest u nas znaczący. I ten spadek inwestycji, który notowaliśmy w ostatnich latach, ale szczególnie w roku 2016-2017 był z jednej strony spowodowany przerwą pomiędzy dwiema perspektywami finansowymi, dlatego, że poprzednią perspektywę finansową już nasz rząd bardzo intensywnie zamykał w końcu 2015 roku, ale w 2016 roku była dziura. Ponieważ programy były nieprzygotowane, nie były uruchamiane konkursy, projekty" - tłumaczył.

Podkreślił, że ponadto w finansowaniu pochodzącym ze środków unijnych, było bardzo silne spowolnienie w inwestycjach samorządowych. "Jednym z moich zadań, w obszarze związanym z przyspieszeniem inwestycji, jest przyspieszenie inwestycji samorządowych" - wskazał.

Minister przekazał, że nie ma jeszcze potwierdzonych danych za IV kwartał, jeśli chodzi o poziom realizacji inwestycji. "Ale już zaczął się ruch w III kwartale. Te inwestycje już poszły ponad 3 proc. do góry w stosunku do wcześniejszego roku. Zakładam, że w IV kwartale 2017 roku one powinny być jeszcze dwa razy większe niż to, co było w III kwartale. I na tym poziomie chciałbym utrzymać wzrost inwestycji, czyli tych 5-6 proc. więcej w stosunku do poprzedniego roku, w tym roku" - powiedział.

Jednocześnie zaznaczył, że chciałby, aby ten wzrost inwestycji nie tylko dotyczył inwestycji publicznych. "Musimy także przyspieszyć inwestycje w sektorze prywatnym. Chcielibyśmy jak najszybciej przeprowadzać proces zmian w otoczeniu prawnym dla przedsiębiorców. Dla nas flagowym przedsięwzięciem jest Konstytucja Biznesu, która w tej chwili jest w Sejmie. Wprowadziliśmy zmiany, które są bardzo korzystne dla przedsiębiorców inwestujących w badania i rozwój, a później w komercjalizację wyników tych badań. Tworzymy warunki do powstawania start-upów" - wyjaśniał Kwieciński. "Chcemy sprawić, żeby prawo w naszym kraju było bardziej stabilne - to dla biznesu i inwestycji jest bardzo potrzebne" - podkreślił.

Minister był pytany także o Centralny Port Komunikacyjny. Jego zdaniem to w tej chwili największe i najważniejsze przedsięwzięcie rządu. "To jest również dla nas wielka szansa rozwojowa, gdyż automatycznie uruchamia procesy rozwojowe" - ocenił.

CPK ma powstać między Łodzią a Warszawą, w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA