REKLAMA

Jerzy Kwieciński: Powiązanie budżetu UE z praworządnością jest niesłuszne

  • Autor: PAP/AT
  • 19 lutego 2018 12:55
Jerzy Kwieciński: Powiązanie budżetu UE z praworządnością jest niesłuszne Kwieciński zaznaczył, że Polska wspiera koncepcję podniesienia składek krajów UE, aby sfinansować nowe, ambitne cele UE (Jerzy Kwieciński, fot.miir.gov.pl)

Są bardzo wątłe podstawy traktatowe, żeby wiązać budżet UE z praworządnością - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w Brukseli.

Pytany był o to, co dla Polski będzie najważniejsze, jeżeli chodzi o piątkowy (23 luty) szczyt w Brukseli, o co Polska będzie walczyć, jeśli chodzi o przyszły budżet UE.

"Nam bardzo na tym zależy, aby Unia Europejska kontynuowała swoje polityki z poprzednich lat, w tym w szczególności politykę spójności, również wspólną politykę rolną. Wiemy, że tak będzie, bo takie płynie przesłanie z tych dokumentów, które w tej chwili zostały przedstawione" - powiedział minister.

Jego zdaniem teraz pytanie nie dotyczy tego, "czy", ale "jak" te polityki będą wyglądały. "Również w świetle nowych priorytetów, które się na tę perspektywę pojawiają i które to nowe priorytety UE my również popieramy" - dodał. Zaznaczył, że Polska wspiera koncepcję podniesienia składek krajów UE, aby sfinansować nowe, ambitne cele UE.

Kwieciński pytany był także o to, czy Polski nie niepokoi pomysł powiązania budżetu UE z przestrzeganiem praworządności.

Czytaj też: Polska może stracić unijne fundusze. Budżet UE uzależniony od praworządności

"Uważamy, że ono tutaj nie ma miejsca. Są bardzo wątłe podstawy traktatowe, żeby takie powiązanie czynić. Po drugie to powiązanie jest niesłuszne, dlatego że (...) wiązałoby politykę spójności, jako politykę inwestycyjną UE, z pewnym bardzo dyskrecjonalnym, bardzo subiektywnym systemem oceny praworządności. Do oceny tej praworządności na razie nie mamy żadnych wskaźników, nie wiadomo, kto by to robił, na jakiej zasadzie" - odpowiedział minister.

Taki system musiałby dotyczyć nie tylko polityki spójności, ale wielu innych działań, czym wpłynąłby na funkcjonowanie samej UE, "a więc jesteśmy przeciwni wprowadzaniu tego typu powiązań" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • WoWa 2018-02-20 08:09:53
    To co mówi Pan Kwieciński to życzenie PiS. UE nie ma narzędzi aby zapobiegać łamaniom praworządności w krajach członkowskich. Ławo sobie wyobrazić powstanie dyktatury w UE, która bezsilnie będzie się temu przyglądać. Ponadto dlaczego PiS się tego boi, czyżby praworządność łamał ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA