REKLAMA

Jest nowy projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. I nikt nie protestuje!

  • Autor: ZBW
  • 10 lutego 2016 21:50
Jest nowy projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. I nikt nie protestuje! W sejmie zgoda w sprawie telewizji. Niemożliwe, a jednak prawdziwe.

Brzmi to całkowicie niewiarygodnie, ale jest to najprawdziwsza prawda. Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu na temat nowelizacji… ustawy o radiofonii i telewizji panowała niemal idealna zgoda. Jedynie na koniec przy głosowaniu całości zaproponowanych przez rząd zmian posłowie PO i Nowoczesnej wstrzymali się od głosu, ale to chyba tylko po to by zaznaczyć swoją opozycyjność.

Tajemnica owej dziwnej jak na obecny sejm zgody tkwi w szczególe. Otóż projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji dotyczy wprawdzie bardzo zapalnego tematu jakim są media ale jest on jedynie dostosowaniem kilku przepisów obowiązującej obecnie ustawy do wymogów prawa unijnego, a konkretnie dyrektywy 2010/13/UE o audiowizualnych usługach medialnych.

Komisja Europejska zgłosiła mianowicie do obowiązującego w Polsce stany prawnego uwagę dotyczącą zmiany sposobu ustalania dopuszczalnego mniejszego udziału audycji europejskich w programach wyspecjalizowanych udostępnianych w internecie.

Obecnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dopuszcza zmniejszenie udziały audycji europejskich w drodze rozporządzenia, a więc aktu o charakterze generalnym. Komisja Europejska chce by były to indywidualne decyzje administracyjne KRRiT wydawane na wniosek nadawcy.

Przewodniczący KRRiT, Jan Dworak wyjaśnił to tak: jeżeli nadawca uruchomił swoją stację w celu nadawania filmów południowoamerykańskich, trudno wymagać by nadawał filmy europejskie. Może więc wystąpić do KRRiT z wnioskiem, która w trybie administracyjnym wyda odpowiednią decyzję. Przy czym przewodniczący KRRiT przy rozpatrywaniu takiego wniosku powinien uwzględnić liczbę potencjalnych odbiorców, zasięg programu oraz możliwości realizacji obowiązków nałożonych na nadawcę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA