REKLAMA

Jest szansa na uratowanie spółek węglowych. Najtrudniejsza sytuacja w JSW

 • Autor: Bartosz Dyląg
 • 09 grudnia 2015 20:43
Jest szansa na uratowanie spółek węglowych. Najtrudniejsza sytuacja w JSW Najtrudniejsza jest sytuacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Fot. PTWP

W największych polskich spółkach węglowych podejmowane są działania, które dają nadzieję na poprawę ich sytuacji – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Minister zapowiedział ponadto, że rząd utworzy strategiczne rezerwy węgla.

Bardzo zła sytuacja w górnictwie

Krzysztof Tchórzewski poinformował posłów w trakcie środkowej komisji sejmowej, że najtrudniejsza jest sytuacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wynika ona z wyjątkowo niskich cen węgla i koksu na rynkach światowych oraz nadpodaży węgla energetycznego na polskim rynku. W III kwartałach 2015 r. JSW zanotowała stratę w wysokości prawie 600 mln zł, w całym 2014 r. – 684 mln zł.

30 września br. zobowiązania JSW wyniosły 4,7 mld zł, rezerwy spółki 2,8 mld zł – łącznie na minusie 7,5 mld zł.

Tchórzewski dodał, że przygotowując się do procesu restrukturyzacji podjęte zostały rozmowy ze stroną społeczną. 16 września zarząd spółki oraz organizacje społeczne podpisały porozumienie ograniczające część świadczeń pracowników spółki.

- Zgodnie z nim część czternastki za 2014 r. pracownicy otrzymują w tym tygodniu, drugą część do końca października 2016 r. Także nagroda barbórkowa będzie wypłacana w dwóch ratach. Na pewno poprawia to płynność JSW - mówi minister Tchórzewski.

Tchórzewski przypomniał, że JSW podpisała z grupą banków umowę, na mocy której obligacje wykupi w późniejszym terminie. - To wszystko daje szansę, by JSW odbiła się od dna – uważa minister energii.

Tchórzewski przypomniał, że nie jest dobrze także w Kompanii Węglowej, która ma zobowiązania na poziomie 4 mld zł.

- Mamy tam bardzo trudną sytuację finansową, która powoduje zakłócenia w płynności. Poprzez rozszerzenie emisji obligacji, która nie jest zamknięta, jesteśmy w trakcie poprawiania tej płynności - wyjaśnił Krzysztof Tchórzewski. - Będziemy realizowali scenariusz nowej Kompanii Węglowej, w tej sprawie będą jeszcze konsultacje ze stroną społeczną.

Minister energii dodał, że Katowicki Holding Węglowy zachowuje płynność finansową, ale bardzo mocno odczuwa załamanie cen węgla. Podejmowane są działania zarządu w kierunku zachowania płynności.

- Jest program wynegocjowany ze stroną społeczną, ale to tylko chwilowe zapewnienie płynności. Będzie potrzeba więcej działań restrukturyzacyjnych i zapewnienia stabilności finansowej - powiedział Krzysztof Tchórzewski. - Nie jest to do końca załatwione. Jest perspektywa, która wynika z uzgodnień, jeśli chodzi o porozumienie z Eneą. Jak to definitywnie będzie, nie można jeszcze rozstrzygnąć – dodał.

Rząd utworzy strategiczne rezerwy węgla

Jak wyjaśnił minister Tchórzewski rząd planuje tworzyć strategiczne rezerwy węgla.

- Rezerwa będzie tworzona. Polityka rezerw strategicznych nie jest uzgadniana z Unią Europejską, tylko w ramach polityki obronnej - powiedział Tchórzewski.

W opinii Tchórzewskiego jest to na razie wizja, a wszystko będzie zależało od tego, jakie środki w poszczególnych resortach są niewykorzystane.

Ilość skupowanego przez Agencję Rezerw Materiałowych surowca nie będzie ujawniana. - To nie będzie rząd wielkości, który z punktu widzenia ratowania górnictwa ma jakieś kolosalne znaczenie - zaznaczył Krzysztof Tchórzewski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • gornik 2015-12-11 09:12:06
  do aaa jestes po tyłach ale 14 niema juz od zeszłego roku zysku nie ma wypłacanego od 3 lat 13 niema juz od lat 98 wegla takze niama wypłacanego od zeszłego roku w jsw niewiem jak innych spółkach weglowych jedynie co zostało to nagroda barborkowa w 2 ratach
 • karlik 2015-12-10 09:38:49
  a walcząc o władze pis deklarował, że ma pomysł na ratowanie górnictwa. Teraz się zastanawia i konsultuje ze stroną społeczną. Ta strona doprowadza górnictwo do upadku, a dalej jej się ktoś pyta. Dramat
 • prawda jest okrutna! 2015-12-10 08:02:07
  Nie zapominajmy żyjemy w XXI wieku, na chwilę obecną jesteśmy skazani na kopalnie węglowe, lecz nie możemy w nieskończoność uciekać od rozwoju technologicznego budowy elektrowni atomowych na terenie Polski. Zanieczyszczenie środowiska w naszym kraju woła o pomstę do nieba!
 • xmi 2015-12-10 07:03:52
  jak wybiorą doświadczonego prezesa to straty odrobią, szybciutko
 • aaa 2015-12-10 06:35:46
  strona spoleczna rzadzi. firma nie ma zysku a oni zamiast zrezeygnowac z 14ki, zwyczajowo wyplaty z zysku w normalnych firmach, beda na raty brac :D
 • Chachar 2015-12-09 21:31:26
  Czy p. Tchórzewski mógłby zadeklarować za ile ze swoich prywatnych pieniędzy wykupi obligacji emitowanych przez kopalnie. Przecież "Dobra Zmiana" ma polegać na większej odpowiedzialności ze strony rządzacych, a to jest najprostsza droga do tego celu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA