REKLAMA

Jurgiel: Za rozwój obszarów wiejskich będzie odpowiedzialny cały rząd

  • Autor: PAP
  • 03 sierpnia 2016 15:34
Jurgiel: Za rozwój obszarów wiejskich będzie odpowiedzialny cały rząd Minister Krzysztof Jurgiel (fot.commons.wikimedia.org)

• Ruszają konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie rozwoju obszarów wiejskich.
• - Po raz pierwszy cały rząd bierze odpowiedzialność za rozwój obszarów wiejskich - poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Chodzi o przygotowaną przez kilka zespołów międzyresortowych "Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" (SOR). Dokument został w końcu lipca opublikowany na stronie Ministerstwa Rozwoju. Strategia ma realizować ogłoszony w lutym Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (tzw. plan Morawieckiego). Jego celem - według zapowiedzi rządu - jest uwolnienie potencjału rozwojowego Polski i podniesienie jakości życia Polaków.

"Apelujemy do różnych organizacji funkcjonujących w rolnictwie, żeby ten temat przez te dwa miesiące, w których trwają konsultacje, przedyskutować. Wnioski, które wypłyną z tej dyskusji mają szansę być uwzględnione w dokumencie, który w październiku rząd ma przyjąć" - powiedział minister na konferencji prasowej.

"Po raz pierwszy za rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich odpowiedzialność bierze cały rząd" - zaznaczył Jurgiel.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki zaznaczył, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zawiera działania dotyczące rozwoju obszarów rolnych. Do procesów prorozwojowych będzie włączony m.in. sektor spożywczy, a także rolnicy jako przedsiębiorcy.

W Strategii m.in. będzie uwzględnione wsparcie dla konkurencyjności gospodarstw rolnych, produkcji żywności wysokiej jakości, promocji branży rolno-spożywczej, wprowadzania innowacyjnych technologii do sektora spożywczego i leśno-drzewnego. A działania w zakresie rozwoju MŚP adresowane są również do producentów i przetwórców rolno-spożywczych.

W Strategii mają być także uwzględnione projekty strategiczne dotyczące rolnictwa i obszarów wiejskich takie jak utworzenie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, Polskiego Narodowego Holdingu Spożywczego, platformy żywnościowej za pomocą której będzie można sprzedawać polskie produkty rolne na świecie, projekty zawarte w Pakcie dla Rolnictwa - wyliczał Zarudzki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA