REKLAMA

Kaczyński: chcemy w Polsce wielkiej fali polskiego kapitalizmu

 • Autor: PAP
 • 26 września 2015 16:45
Kaczyński: chcemy w Polsce wielkiej fali polskiego kapitalizmu Chcielibyśmy, żeby w Polsce powstała druga taka wielka fala polskiego kapitalizmu" - mówi Jarosław Kaczyński w Poznaniu. Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Polska musi się szybciej rozwijać i mieć wyższy poziom inwestycji - mówił w sobotę w Poznaniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że prywatne firmy nie wykorzystują swojego kapitału, bo ryzyko inwestycyjne w naszym kraju jest wysokie.

Jak mówił, rządzenie krajem jest "procesem uwikłanym w różnego rodzaju sprzeczności". "To proces polityczny - i to zarówno w dyktaturach, jak i w demokracjach. Przy czym w demokracji znaczna część tego procesu, bo nie całość, jest możliwa do obserwowania, jest społecznie widoczna. W dyktaturze mamy do czynienia z inną sytuacją - wszystko jest w zasadzie ukryte" - zaznaczył na spotkaniu z Akademickim Klubem Obywatelskim im. L. Kaczyńskiego w Poznaniu.

"Chodzi o to, że w trakcie procesu rządzenia musi dochodzić do różnego rodzaju sporów i starć. One w demokracji są ujęte w pewien system, który - powtarzam - w zasadzie powinien działać jawnie, chociaż w Polsce z tą jawnością jest bardzo, bardzo dużo kłopotów" - ocenił.

PiS chce drugiej fali polskiego kapitalizmu

Kaczyński odniósł się do kwestii obniżenia wieku emerytalnego, dodatków na dzieci i podwyższenia kwoty wolnej od podatku. "Te posunięcia mają swój walor sprawiedliwościowy, społeczny. I choćby z tego powodu są bardzo ważne" - zaznaczył.

Prezes PiS mówił również o przedsiębiorczości w naszym kraju. "Budowa polskiego systemu rynkowego, (...) polskiego kapitalizmu zaczęła się w latach 80. Później, po reformach Wilczka, nastąpił wybuch. To dało 6 mln nowych miejsc pracy w Polsce. (...) Chcielibyśmy, żeby w Polsce powstała druga taka wielka fala polskiego kapitalizmu" - zaznaczył.

Ocenił, że dużym zasobem są możliwości intelektualne Polaków. "To są możliwości środowiska naukowego. (...) W Polsce nie ma zorganizowanego systemu współpracy między nauką a gospodarką. Co więcej ciągle jeszcze pokutuje takie przeświadczenie, wprost głoszone na początku lat 90., że właściwie w Polsce, jeśli chodzi o innowacje, niczego nie warto robić, że wszystko można sprowadzić z zewnątrz. To musi być zdecydowanie odrzucone" - podkreślił.

Zauważył, że "ośrodkami, które mogą być nośnikiem innowacji (...) są w znacznej mierze średnie przedsiębiorstwa". "Żeby Polska mogła się szybciej rozwijać, musimy mieć wyższy poziom inwestycji. Dzisiaj udział inwestycji w polskim PKB jest 20 proc. (...) Ale to jest niewiele. Polska powinna mieć ten poziom znacznie podwyższony. Wobec tego jest pytanie o kapitał" - mówił.

Kaczyński chce obniżyć ryzyko inwestowania w Polsce

Jego zdaniem "w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, w której nie jest wykorzystany kapitał, który można określić jako "uśpiony", a także (...) jako "półuśpiony". W tym kontekście Kaczyński mówił o pieniądzach UE, które - jak ocenił - są "niegospodarnie wykorzystywane".

Prezes PiS zwrócił również uwagę na potrzebę obniżenia ryzyka inwestowania w Polsce, bo - jak mówił - ok. 200 mld zł znajduje się na koncie przedsiębiorstw prywatnych. "One nie są wykorzystywane, bo ryzyko inwestycji jest zbyt duże" - wyjaśnił.

Wskazywał też na bezpośrednią aktywność państwa w gospodarce. A to oznacza - jego zdaniem - właściwy nadzór nad przedsiębiorstwami strategicznymi. "Są takie inicjatywy jak odbudowa gospodarki morskiej, sprawa przemysłu obronnego, gdzie rola państwa jest bardzo duża" - ocenił.

Według Kaczyńskiego w Polsce potrzebne są podwyżki płac, które obecnie - jak mówił - są "zaniżone w stosunku do wysokości PKB".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • okowa 2015-09-28 17:44:58
  Witaj, Ma to na celu informowanie opinii publicznej, że okowy pani Grace, prywatny pożyczkodawca pożyczki otwarcia Financial szansa dla wszystkich potrzebujących jakiejkolwiek pomocy finansowej. Dajemy pożyczki w 2% stopy procentowej dla klientów indywidualnych, firm i przedsiębiorstw pod jasny i zrozumiały i kondycji. skontaktuj się z nami poprzez e-mail: (embassyloanfirm@ gmail. com)
 • Nikodem 2015-09-27 10:06:15
  Jak można budować kapitalizm, mówiąc o podwyżce płac? Podnoszenie płacy minimalnej zwiększa bezrobocie i przychody z tytułu VAT się obniżają, co z kolei zmniejsza ilość pieniędzy w budżecie. Kapitalizm buduje się wolnością gospodarczą. Likwidacja PIT, CIT, zasiłków dla bezrobotnych, składek na NFZ, ZUS. To jest kapitalizm. A płace same wzrosną po kilku latach i to o znacznie więcej, niż przy udziale państwa w regulacji ich wysokości. Podstawy ekonomii.
 • tak 2015-09-27 09:48:20
  wielki kapitalizm to wielka ilość zebraków-to jest tzw katolicyzm po polsku
 • Eliteo-com-pl 2015-09-27 07:21:02
  Tu są ciekawe opinie na temat kredytów i pożyczek w bankach i prywatnych. Szczególnie spodobał mi się opis pożyczek hipotecznych pod zastaw nieruchomości. Możesz sam sprawdzić to tutaj: eliteo.com.pl/kredyty-oddluzeniowe/ Jakiś czas temu udało mi się uzyskać pożyczkę dlatego polecam doradców Eliteo. Myślę, że informacje od nich można uznać za przydatne.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA