REKLAMA

Kaczyński: ściągniemy Polaków ze Wschodu; zadbamy o Polonię

  • Autor: PAP/ ago/ as/ malk/
  • 12 października 2015 17:20
Kaczyński: ściągniemy Polaków ze Wschodu; zadbamy o Polonię Jarosław Kaczyński w Pułtusku (fot. twitter)

Wszystkim Polakom ze Wschodu, którzy będą chcieli żyć w Polsce, rząd PiS - jeśli powstanie - zapewni taką możliwość - zadeklarował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mówił również, że ważne jest, by Polacy, którzy wybrali życie poza granicami kraju, zachowali związki z ojczyzną.

Kaczyński w Pułtusku (Mazowieckie) spotkał się z polską rodziną uchodźców z Ługańska na Ukrainie.

"Ściągniemy Polaków, zapewnimy im bezpieczeństwo, zapewnimy im mieszkania, zapewnimy możliwość normalnego życia w naszym kraju" – zadeklarował. W jego ocenie rodzina, z którą rozmawiał, to przykład ludzi, wobec których powinniśmy być jako naród lojalni. "Musimy być lojalni, musimy ich ściągać do Polski. To dzisiaj dotyczy wszystkich, którzy są w tej strefie zagrożenia, a już w szczególności tych, którzy są w Mariupolu, bo tam to zagrożenie jest dzisiaj największe" – mówił.

"Nasz cel jest tu prosty. Jeśli chodzi o Polaków zamieszkałych na Wschodzie, to poza tym pasem ziemi, który ciągnie się od polskich granic aż do Dźwiny (Polacy stanowią tam zwartą społeczność), z innych terenów b. Związku Sowieckiego Polaków w naszym przekonaniu trzeba ściągnąć do kraju" – podkreślił. "Oczywiście wszystkich, którzy chcą" - dodał.

Zdaniem Kaczyńskiego, to nie są "wielkie grupy Polaków". "Nie jest ich bardzo dużo, ale – powtarzam – powinni wrócić" – zaznaczył prezes PiS.

Szerszym problemem - według oceny polityka - jest kwestia Polaków, którzy dobrowolnie wyjechali. Na płaszczyźnie tożsamości i kultury - mówił - chcemy, żeby związek tych ludzi z Polską, z polskością trwał, także w następnych pokoleniach. Dotyczy to także tych, którzy do Polski nie wrócą, a będą żyli w innych społecznościach, np. na Wyspach Brytyjskich. "Naprawdę będzie bardzo dobrze, jeżeli te związki z ojczyzną będą trwały" – mówił.

Zwrócił też uwagę na płaszczyznę gospodarczą. "Polonia – szczególnie amerykańska – to znaczny potencjał gospodarczy. Trzeba uczynić wszystko, żeby ci Polacy, którzy awansują społecznie, którzy znajdują się w hierarchii społecznej wysoko (…) zachowywali związki z ojczyzną" – mówił Kaczyński. "Potrzebujemy tego, to jest bardzo poważny zasób, dzisiaj niewykorzystywany" – zaznaczył szef PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA