REKLAMA

KE może zainteresować się polskim podatkiem od handlu

  • Autor: Portalspozywczy.pl
  • 30 listopada 2015 11:44
KE może zainteresować się polskim podatkiem od handlu Projekt ustawy o podatku od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego ma szereg mankamentówfot. Paweł Pawłowski/zelaznastudio

Analiza opublikowanego przez PiS projektu ustawy o podatku od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego prowadzi do wniosku, iż obecna treść projektu jest sprzeczna z celem regulacji zarówno deklarowanym medialnie, jak i wyrażonym wprost w treści uzasadnienia do projektu ustawy.

Legislacja może być w związku z tym przedmiotem zainteresowania ze strony Komisji Europejskiej - wynika z analizy ekspertów Instytutu Retail & eCommerce.

Ponadto, w obecnej treści projekt ma szereg mankamentów, które będą wymagały usunięcia w toku prac legislacyjnych. Można zatem założyć że projekt ustawy będzie przedmiotem intensywnych prac oraz dalszych modyfikacji.

Według ekspertów Instytutu Retail & eCommerce  wbrew założeniom uzasadnienia do Projektu podatnikami w podatku nie będą jedynie wielkie sieci handlowe ale również lokalni przedsiębiorcy posiadający relatywnie małe lokale. Podatnikiem może być również podmiot posiadający/prowadzący działalność w z zasady małych lokalach lecz posiadający przynajmniej jeden sklep wielkopowierzchniowy.

Podatkiem powinien być objęty cały handel

Zdaniem ekspertów z zakresu opodatkowania nie wyłączono w zasadzie żadnych specyficznych kategorii towarów poza handlem paliwami – zakresem opodatkowania powinien być zatem objęty cały detaliczny handel towarowy włączając w to - poza typowo spotykanymi w sklepach wielkopowierzchniowych towarami konsumpcyjnymi i użytkowymi - również meble, samochody, książki, dzieła sztuki etc.

Eksperci IRC oceniają też, że mechanizm opodatkowania zakłada opodatkowanie dostaw jedynie na rzecz podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej – co będzie stanowić kolejny bodziec do zakładania fikcyjnej działalności gospodarczej i w sposób nieuzasadniony dyskryminować osoby pracujące na podstawie umowy o pracę.

Cały artykuł w "Portalu Spożywczym".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • drogi 2015-11-30 22:57:29
    "Podatkiem powinien być objęty cały handel"- bardzo dobry wniosek. ten podatek jest ok, pod warunkiem że dotyczy wszystkich, a nie tylko wybranych
  • kasztan 2015-11-30 17:51:37
    im wiecej czytam o tym podatku to mam coraz wiecej zastrzezen. wydawalo sie to super pomyslem, zasileniem budzetu, ale idac dalej wydaje sie on jakis taki niesprawiedliwy powierzchniowo. uderzy przeciez nie tlyko w zagranicznych inwestorow, wlascicieli hipermarketow, ale tez w nasze polskie firmy - hipermarkety. chyba wychodzi na to, ze najlepiej bedzie kupowac przez internet czyli od zagranicznych sprzedawcowREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA