REKLAMA

KE zaakceptowała polski plan wspierania kogeneracji ciepła i energii

  • Autor: PAP/JS
  • 28 września 2016 14:15
KE zaakceptowała polski plan wspierania kogeneracji ciepła i energii Polskie władze uznały, że system świadectw CHP nie stanowi pomocy państwa, ale poinformowały o nim Komisję Europejską, aby mieć pewność prawną. (fot. fotolia)

Komisja Europejska uznała w środę, że polski plan wsparcia dla wytwarzania ciepła wraz z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli kogeneracji, jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Jak poinformowała KE, polski system certyfikatów wspierający wysoko wydajną kogenerację ciepła i energii elektrycznej przyczynia się do zwiększenia efektywności pozyskiwania energii i może pomóc w realizacji celów w dziedzinie polityki klimatycznej i energetycznej. Dlatego w świetle przepisów UE jest on dopuszczalną pomocą państwa."Europa potrzebuje bardziej wydajnej produkcji energii, abyśmy mogli osiągnąć nasze cele w zakresie ochrony środowiska" - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, cytowana w komunikacie KE.

Polska wprowadziła system wsparcia dla certyfikatów pochodzenia energii z procesu skojarzonego wytwarzania (ang. CHP - Combined Heat and Power) w 2007 roku. Beneficjentami programu są producenci energii cieplnej i elektrycznej w wysoko wydajnych elektrowniach kogeneracyjnych. Obecnie są trzy kategorie beneficjentów kwalifikujących się do otrzymywania różnego rodzaju certyfikatów. Świadectwa są oznaczone różnymi kolorami (żółtym, fioletowym lub czerwonym) i wydawane beneficjentom w zależności od źródła paliwa i wydajności elektrociepłowni.

Czytaj też: Komisja Europejska wszczyna postępowanie i zawiesza podatek handlowy w Polsce

Według komunikatu system wymaga, aby dostawcy energii elektrycznej i niektóre podmioty kupowały od korzystających z niego wytwórców określoną liczbę certyfikatów CHP, proporcjonalnie do ilości energii dostarczonej użytkownikom końcowym lub zakupionej. Program ma być realizowany do 2018 r.

Polskie władze uznały, że system świadectw CHP nie stanowi pomocy państwa, ale poinformowały o nim Komisję Europejską, aby mieć pewność prawną.

KE uznała z kolei, że do finansowania systemu wsparcia certyfikatów CHP wykorzystywane są zasoby państwowe i że zawiera on wszystkie elementy potrzebne do tego, by uznać go za pomoc państwa. Równocześnie stwierdziła jednak, że jest on zgodny z przepisami w sprawie pomocy państwa, a w szczególności z wytycznymi w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i cele związane z energią. Zgodnie z tymi przepisami państwa członkowskie mogą przyznawać pomoc państwa na wysoko wydajną kogenerację energii cieplnej i elektrycznej na określonych warunkach. KE stwierdziła, że polski system wsparcia CHP promuje efektywność energetyczną i spełnia te warunki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA