REKLAMA

KE zamyka procedurę wobec Polski dotyczącą przejrzystości podatkowej

  • Autor: PAP/JS
  • 13 lipca 2017 15:32
KE zamyka procedurę wobec Polski dotyczącą przejrzystości podatkowej W czwartek (13 lipca) KE ogłosiła, że przyjmuje z zadowoleniem wdrożenie tych regulacji przez Czechy, Grecję, Węgry i Polskę (fot. fotolia)

Komisja Europejska poinformowała o zamknięciu prowadzonego wobec Polski postępowania w sprawie wdrożenia unijnych przepisów, których celem jest uszczelnienie systemu podatkowego. KE podała, że nasz kraj wdrożył odpowiednie regulacje.

Chodzi o dyrektywę o obowiązkowej automatycznej wymianie informacji w dziedzinie opodatkowania pomiędzy państwami członkowskimi z grudnia 2015 roku. UE przyjęła ją w konsekwencji ujawnienia tzw. afery LuxLeaks, która pokazała, że przez wiele lat władze Luksemburga umożliwiały ponad 300 koncernom płacenie bardzo niskich podatków.

Przepisy mają służyć ukróceniu zjawisk transgranicznego unikania opodatkowania, agresywnego planowania podatkowego oraz szkodliwej konkurencji podatkowej. Pierwsza wymiana informacji między wszystkimi organami podatkowymi UE ma nastąpić we wrześniu bieżącego roku.

W czwartek (13 lipca) KE ogłosiła, że przyjmuje z zadowoleniem wdrożenie tych regulacji przez Czechy, Grecję, Węgry i Polskę. W związku z działaniami władz tych krajów KE podjęła decyzje o zamknięciu postępowań o naruszenie prawa UE.

Jednocześnie KE postanowiła przejść do drugiego etapu procedury wobec Bułgarii, Cypru i Portugalii, ponieważ państwa te nie dokonały zgłoszenia wdrożenia przepisów UE. Kraje te mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Marek Skomorowski Chełm 2017-07-13 19:14:55
    Morze z małym wyjątkiem, VAT niezapłacony od obrotu gruntami rolnymi które zostały zmienione w zasobach ewidencji gruntów na cele nierolnicze" B" mieszkalne, skala przestępstw podatkowych jest przerażająca, zgodnie z przepisami podatkowymi tego typu przestępstwa Skarbowe przedawniają się po 5latach. Z poważaniem. Marek.Skomorowski.1970@wp.plREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA