REKLAMA

Kiedy Mieszkanie plus? Pierwsze lokale powstaną już w 2017 r.

  • Autor: PAP/AT
  • 06 kwietnia 2017 12:25
Kiedy Mieszkanie plus? Pierwsze lokale powstaną już w 2017 r. Pod koniec 2017 roku przewidywane jest oddanie pierwszych mieszkań z programu Mieszkanie Plus. (fot.pixabay)

Pierwsze mieszkania z programu Mieszkanie plus mają być gotowe pod koniec 2017 roku.

• Podpisano ponad 70 listów intencyjnych na wybudowanie 20 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus - powiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

• Pierwsze mieszkania mają być gotowe pod koniec tego roku - zaznaczył.

• W niektórych małych gminach może być problem, by zrealizować ten pilotaż.

• Z myślą o tych mniejszych i biedniejszych gminach, rząd już szykuje program wsparcia budownictwa - wyjaśnił Smoliński.

W ramach pytań poselskich w sprawach bieżących odpowiadał na pytanie Ewy Malik, Dariusza Starzyckiego i Waldemara Andzla (PiS) w sprawie stopnia wdrażania pilotażu programu Mieszkanie plus.

Posłowie pytali m.in. o kryteria przyznawania mieszkań, a także czy program uwzględnia mieszkania dla niepełnosprawnych.

Wiceminister Kazimierz Smoliński przypominał, że do wykonania tego pilotażu wybrano spółkę BGK Nieruchomości i każda gmina, która się zgłosi się do BGK Nieruchomości, może ustalić warunki wykonania tej inwestycji.

Czytaj też: Szydło: Wkrótce drugi pakiet mieszkaniowy

Przyznał zarazem, że "ta inwestycja z ekonomicznego punktu widzenia musi się zbilansować", więc "w niektórych małych gminach może być problem, by zrealizować ten pilotaż". Tym niemniej, z myślą o tych mniejszych i biedniejszych gminach, rząd już szykuje program wsparcia budownictwa - zapowiedział.

Jeśli chodzi o pilotaż Mieszkanie plus, dodał Smoliński, "w tej chwili podpisanych jest ponad 70 listów intencyjnych na obszarach 220 ha, które na dzisiaj dają prawie 20 tys. mieszkań do wybudowania".

Dodał, że "praktycznie co tydzień podpisywane są kolejne listy".

W programie Mieszkanie Plus preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. (Kazimierz Smoliński, fot.KPRM/flickr.com/domena publiczna)

Pod koniec tego roku, mówił Smoliński, przewidywane jest oddanie pierwszych mieszkań w jednej z gmin, a "intensyfikacja tego programu nastąpi w przyszłym roku".

Program "realizować będą te firmy, które zaoferują najlepszą cenę i najlepszą jakość", choć np. obecne inwestycje realizują lokalne firmy.

Mówiąc o kryteriach przyzwania tych mieszkań Smoliński zaznaczył, że pierwszeństwo będą miały rodziny, które wychowują przynajmniej jedno dziecko, szczególnie niepełnosprawne. Mieszkania będą też się należeć np. posiadaczom Karty Polaka.

"Jeśli ktoś zarabia za dużo, by dostać od gminy mieszkanie komunalne, a zarabia za mało, by dostać kredyt w banku - w pierwszej kolejności te osoby będą dostawały" - powiedział Smoliński.

Taką osobę będzie jednak musiało być stać na czynsz, który według obecnych obliczeń ma wynosić ok. 10 zł za metr kwadratowy, choć może się to jeszcze zmienić.

Rząd chce także, dodał wiceminister, by w ramach programu były dostępne mieszkania dla niepełnosprawnych. Jeśli więc inwestorzy będą uwzględniać budowę także takich mieszkań, inwestycje te będą finansowane w pierwszej kolejności przez BGK Nieruchomości - mówił Smoliński.

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) rząd przyjął 27 września 2016 roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Jedną ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego jest program Mieszkanie plus, zgodnie z którym powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za mkw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez skarb państwa i gminy. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie plus, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i spółek z jego udziałem, oraz inwestorów prywatnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Komunalny 2017-04-06 23:52:24
    Jedna wielka ściema. Nawet nie wielka tylko malutka. Program obejmie wg zapowiedzi tylko 20 tyś mieszkań I będzie rozłożony na kilka lat. Na całą Polskę to kropla w morzu potrzeb. I czym się tu chwalić ? Chyba nazwą z plusem. Kiedyś mieli większy rozmach - 3 miliony mieszkań a teraz skromne 20 tysi. SłabiutkoREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA