REKLAMA

KNF: Łączne koszty prezydenckiej ustawy o zwrocie spreadów to 9,3 mld zł

  • Autor: PAP/JS
  • 13 października 2016 16:11
KNF: Łączne koszty prezydenckiej ustawy o zwrocie spreadów to 9,3 mld zł Łączne koszty banków w wyniku wprowadzenia projektowanej ustawy, zakładającej zwrot spreadów frankowiczom zostały oszacowane na 9,3 mld zł (Fot. Flickr)

Łączne koszty banków w wyniku wprowadzenia projektowanej ustawy, zakładającej zwrot spreadów frankowiczom zostały oszacowane na 9,3 mld zł - wynika z opinii urzędu KNF do prezydenckiego projektu, opublikowanej na sejmowej stronie internetowej.

"W celu możliwie najbardziej kompleksowego i wyczerpującego przedstawienia spodziewanych skutków wejścia w życie rozwiązań przewidzianych w przedstawionym projekcie, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego dokonał oceny potencjalnego wpływu

projektowanej ustawy na sytuację poszczególnych podmiotów" - czytamy w opinii, przesłanej przez KNF do Sejmu 7 października.

Wyliczenia UKNF, wynika z dokumentu, zostały zaprezentowane w oparciu o dane 28 banków posiadających kredyty lub pożyczki walutowe. Łączne koszty dla banków zostały oszacowane na 9,3 mld zł.

Czytaj też: Ustawa frankowa odbije się na wszystkich Polakach?

"W efekcie poniesionych strat łączny współczynnik kapitałowy na koniec czerwca 2016 r. (średni dla grupy 28 banków) zmniejszyłby się o ok 0,8 pp., do poziomu 17,3 proc." - informuje też Urząd KNF.

"Na koniec 2016 r. 27 spośród 28 banków objętych badaniem planowało zyski. Po uwzględnieniu wpływu projektowanej ustawy liczba banków przewidujących powstanie straty wzrosła z l do 9, przy czym dodatkowo jeden z banków przewidujących zysk założył, że koszty obciążą bezpośrednio jego fundusze własne" - głosi opinia.

Z kolei "zagregowany wynik planowany przez banki na koniec 2016 r. w przypadku wejścia w życie projektu ustawy zmniejszyłby się z 11,3 mld zł do 3,7 mld zł" - wynika z opinii.

W sierpniu br. Kancelaria Prezydenta przyjęła i przekazała do Sejmu projekt nowej tzw. ustawy frankowej. Projekt ustawy przewiduje m.in., że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem, a tym, który w rzeczywistości pobrały.

Zgodnie z projektem klient będzie mógł w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy wnioskować o zwrot spreadów. Miałyby być one zwracane do kwoty 350 tys. zł kapitału kredytu na jedną osobę. W projekcie ustawy ocenia się, że koszty zwrotu spreadów wyniosą 3,6-4 mld zł

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA