REKLAMA

KNF: sytuacja w SKOK-ach wciąż się pogarsza

  • Autor: PAP
  • 23 września 2015 17:19
KNF: sytuacja w SKOK-ach wciąż się pogarsza Andrzej Jakubiak: 31 kas SKOK generuje stratę bieżącą

Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF, stwierdził w środę w Sejmie, że "w ciągu ostatniego półrocza sytuacja SKOK-ów nie dość, że nie uległa istotnej zmianie, to z każdym miesiącem jest nawet gorsza".

Szef KNF porównał podczas swojego wystąpienia dane finansowe kas po pierwszym półroczu tego roku do odnotowanych na koniec 2014 r. - W porównaniu tym sytuacja zarówno Kasy Krajowej, jak i pozostałych kas nie uległa istotnej zmianie. To co jest jednak najważniejsze, nie uległa ona poprawie - podkreślił Jakubiak.

Dodał, że na koniec czerwca 2015 r. nastąpił spadek aktywów w kasach o prawie 6 proc., czyli 800 mln zł, a depozytów o prawie 4 proc. - o prawie 500 mln zł.

- Należy zwrócić uwagę, że mamy też sytuację z dużym bagażem kredytów przeterminowanych (...), wynoszącym blisko 3 mld zł, przy portfelu wynoszącym niecałe 10 mld zł. Można powiedzieć więc, że ok. 30 proc. tego portfela to kredyty nieregularne - podkreślił.

Jakubiak dodał, że dane te dotyczą kas nadal funkcjonujących i nie dotyczą pięciu kas, które upadły.

- Trzeba też mieć na uwadze, że jeśli chodzi o wyniki kas, sytuacja prawdopodobnie będzie wyglądała jeszcze gorzej, gdyż nie uwzględnia ona wyników inspekcji prowadzonej przez pracowników urzędu - zaznaczył.

Podał, że obecnie 12 kas, na 49 działających, ma ujemne fundusze własne, a po uwzględnieniu wyników inspekcji liczba ta wzrosłaby do 17. Dodał, że 31 kas generuje stratę bieżącą. - Ich sytuacja nie ulega zmianie, a nawet z każdym miesiącem jest gorzej - dodał Jakubiak.

- 40 na 49 podmiotów jest zobowiązanych do przeprowadzenia postępowania naprawczego - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zunrin 2015-09-23 17:52:06
    Jakby banki dostały takie wytyczne jak SKOKi, to też byłyby w nieciekawej sytuacji. Zresztą patrząc na to co się dzieje w sektorze banków spółdzielczych, to tam również może być nieciekawie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA