REKLAMA

Kolejna runda negocjacji w Kompanii Węglowej 4 marca

  • Autor: PAP/GP
  • 26 lutego 2016 17:14
Kolejna runda negocjacji w Kompanii Węglowej 4 marca Przewodniczący Związku Zawodowego Górników Dariusz Potyrała zaznaczył, że czwartkowe pismo do Rogali odbiera w kontekście przypomnienia mu, że w firmie jest nierozwiązany przedmiot sporu zbiorowego. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Pełniący obowiązki prezesa Kompanii Węglowej Tomasz Rogala zaprosił działające w spółce związki na rozmowy w ramach trwającego tam sporu zbiorowego na 4 marca - poinformował rzecznik spółki Tomasz Głogowski. Związki deklarują, że czekają na to spotkanie.

Jak przekazał w piątek (26 lutego) rzecznik Kompanii, pełniący swoje obowiązki od środy Rogala zaznaczył w piśmie do związkowców, że wskazana przez niego przyszłotygodniowa data wynika z konieczności zapoznania się z sytuacją spółki.

Dzień wcześniej związki działające w Kompanii zażądały od p.o. prezesa działań ws. sporu zbiorowego dotyczącego bazowych miesięcznych wynagrodzeń w 2016 r. oraz prezentacji planów dla firmy. Zaznaczyły, że brak stanowiska zarządu spółki może skutkować od 1 marca 2016 r. rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowych.

Przeczytaj: Paweł Kukiz atakuje PiS

Jak wyjaśnił w rozmowie z przewodniczący kompanijnej Solidarności Bogusław Hutek, takie sformułowanie w piśmie do p.o. prezesa wynika z faktu, że poprzedni, odwołany w środę prezes Krzysztof Sędzikowski nie przystąpił do negocjacji w ramach wszczętego sporu zbiorowego. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wskazuje natomiast, że jeśli pracodawca nie przystąpi do negocjacji, można rozpocząć po 14 dniach akcję protestacyjną bez informowania go.

- Prezes Rogala dał zwrotkę i poczekamy już do tego piątku. Może będzie miał jakieś nowe pomysły, nowe otwarcie - powiedział Hutek.

Również przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała zaznaczył, że czwartkowe pismo do Rogali odbiera w kontekście przypomnienia mu, że w firmie jest nierozwiązany przedmiot sporu zbiorowego. Potyrała zastrzegł, że choć nie jest autorem listu, postrzega jego charakter jako "informacyjno-przypominający".

- Nie widzę tu formy jakiegoś ultimatum - podkreślił szef ZZG.

W noszącym czwartkową datę piśmie do p.o. prezesa spółki związkowcy zażądali w trosce o przyszłość Kompanii Węglowej podjęcia natychmiastowych działań w dwóch kwestiach.

Pierwsza z nich dotyczy zgłoszonego sporu zbiorowego dotyczącego bazowych miesięcznych wynagrodzeń na rok 2016 r. i złamania prawa przez zarząd Kompanii Węglowej poprzez niepodjęcie rokowań do 19 lutego br. Drugi temat dotyczy przedstawienia, w obecności przedstawiciela Ministerstwa Energii, zatwierdzonego przez radę nadzorczą Planu Techniczno-Ekonomicznego na lata 2016-2017 oraz biznesplanu.

Przeczytaj: Ministerstwo środowiska o sukcesach na 100 dni rządu

- Niezajęcie przez zarząd Kompanii Węglowej stanowiska może skutkować od 1 marca 2016 r. rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowych wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - skonkludowali w piśmie liderzy central związkowych w KW.

Związkowcy napisali do Rogali w dzień po objęciu przez niego obowiązków prezesa Kompanii - wobec odwołania w środę dotychczasowego prezesa Krzysztofa Sędzikowskiego. Na ten dzień planowano spotkanie związkowców z Kompanii z zarządem spółki i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, jednak w południe rozmowy - na które zapraszał stronę społeczną właśnie prezes Sędzikowski - odwołano bez podania przyczyn. Kilka godzin później ogłoszono informację o dymisji prezesa, również bez podania przyczyn tej decyzji.

Sporną kwestią w relacjach Sędzikowskiego z działającymi w Kompanii związkami stało się w końcu stycznia br. wypowiedzenie przez zarząd Kompanii porozumienia, gwarantującego górnikom niezmienność zasad wynagradzania przez rok po przekazaniu kopalń do PGG. Prezes tłumaczył, że firma w nowej strukturze musi mieć możliwość większej elastyczności w tym zakresie i należy negocjować taki system wynagradzania, który powiąże płace z wynikami firmy. Ostatecznie pod naciskiem związkowców zarząd po dwóch tygodniach wycofał wypowiedzenie porozumienia.

Kolejną sporną kwestią jest wysokość przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w Kompanii w tym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA