REKLAMA

Kolejne przetargi na śmigłowce tajne?

  • Autor: GP
  • 21 listopada 2016 11:48
Kolejne przetargi na śmigłowce tajne? Polska koniecznie potrzebuje nowych śmigłowców dla wojska. Służą obecnie wyeksploatowane, postsowieckie maszyny. (fot.:John Christian Fjellestad/flickr.com/CC BY 2.0))

• MON ma utajnić kolejne przetargi na śmigłowce dla polskiej armii.
• O tym fakcie przypadkiem poinformowała urzędniczka MON w wywiadzie radiowym.
• MON nie skomentował wpadki urzędniczki, a minister rozwoju zapowiada, że w kolejnych przetargach znaczenie będzie też odgrywać polska gospodarka.

Wedle informacji RMF FM, kolejne oferty i postępowania dotyczące wyposażenia polskich sił zbrojnych mogą być tajne. Dotyczy to przetargów na śmigłowce dla wojska, które po zerwaniu negocjacji z Airbus Helicopters są przygotowywane w MON.

Do ujawnienia informacji o tajności postępowań miało dojść przypadkiem. Urzędniczka Katarzyna Jakubowska, w wypowiedzi dla mediów o postępy w zakupie maszyn, stwierdziła, że „postępowanie jest niejawne”.

Czytaj: Bartosz Kownacki zapowiada dostawę pierwszej partii śmigłowców w ciągu miesięcy

MON nie zdecydował się doprecyzować dlaczego takie środki bezpieczeństwa zostały podjęte w kwestii śmigłowców. Wiceminister obrony Bartosz Kownacki, który odpowiada za modernizację armii, w rozmowie z RMF nie chciał komentować sprawy zasłaniając się niewiedzą.

Sprawa doczekała się już komentarza opozycji. Tomasz Siemoniak (PO) w poniedziałek (21 listopada) wyraził zdziwienie tematem. - Podstawowe dane, takie jak liczba maszyn czy termin dostawy powinny być jawne - skończył i stwierdził, że będzie z zainteresowaniem obserwował temat.

Opozycję bulwersuje działanie MON od roku, gdy za sterami polskiej administracji wojskowej stanął Antoni Macierewicz.

Czytaj: Co MON udało się zrobić w rok rządów PiS?

Przetargi wojskowe w większości państw UE są jawne o tyle, że opinia publiczna wie, jakich maszyn wymaga konkretny kraj oraz jakie są liczby wymagane do przystąpienia do przetargu, tj. ile armia maszyn wymaga. Tajne są już negocjacje między zwycięzcą przetargu i stroną rządową. Naturalnie specyfikacje sprzętu i szczegóły kontraktów są utajnione dla bezpieczeństwa sił zbrojnych i kraju

Pytanie więc brzmi jakiego stopnia tajności mają być kolejne przetargi organizowane przez MON? Na to pytanie resort nie chciał odpowiedzieć. Jednocześnie należy zauważyć, że od kiedy polska strona i francuska odstąpiły od rozmów o śmigłowcach Caracal, MON zdecydował się tylko zapowiedzieć nowy konkurs na śmigłowce dla wojska.

Minister Mateusz Morawiecki podkreślał w listopadzie, że kluczem do wyborów nowych wykonawców jest nie tylko dobro polskiej armii, ale i kondycja polskiej gospodarki.

W zapowiedzianym przez MON kontrakcie mają stanąć zarówno wspomniani Francuzi, jak i konsorcjum PL Świdnik, polskie zakłady produkujące śmigłowce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA