REKLAMA

Kołodko: strategii rozwoju nie można opierać na banialukach

 • Autor: PAP
 • 10 października 2015 13:48
Kołodko: strategii rozwoju nie można opierać na banialukach "Dobrą strategię rozwoju społeczno-gospodarczego można oprzeć tylko na poprawnej teorii ekonomicznej, a nie na "mambo-jumbo", banialukach, na głupotach - mówił Kołodko.Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Szybki wzrost, gospodarka oparta na wiedzy, sprawiedliwy podział dóbr, korzystna integracja, skuteczne państwo to - według b. wicepremiera i szefa MF Grzegorza Kołodki -najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed Polską. Opowiedział się też za utrzymaniem progresji podatkowej.

Prof. Kołodko wystąpił w sobotę, jako gość honorowy, na konwencji Zjednoczonej Lewicy w Warszawie. Czytaj więcej: Barbara Nowacka atakuje PiS i PO: decydujemy o kształcie polskiej demokracji

"Polska może i powinna wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju społeczno-gospodarczego () a dobrą strategię rozwoju społeczno-gospodarczego można oprzeć tylko na poprawnej teorii ekonomicznej, a nie na "mambo-jumbo", a nie na banialukach, nie na głupotach, które głoszą teraz, ogłupiając elektorat, bo dla nich to jest elektorat, a nie społeczeństwo, żeby pozyskać ich jakimiś obietnicami bez pokrycia" - mówił Kołodko.

Odrzucić koncepcję kapitalizmu państwowego

Zdaniem b. wicepremiera, by Polska mogła się rozwijać, nie może opierać się na "skompromitowanej idei nadwiślańskiego neoliberalizmu". "Dzisiaj trzeba odrzucić także koncepcję kapitalizmu państwowego, gdzie przerosty administracyjne, biurokracja, nieefektywne przedsiębiorstwa powiązane z koteriami politycznymi, które są skorumpowane, żerują na tych, którzy potrafią zorganizować produkcję, potrafią wydajnie pracować" - przekonywał.

Kołodko jest zdania, że odpowiedzią na polskie wyzwania jest "nowy pragmatyzm, który pokazuje, jak konstruować dynamiczną, długofalową, potrójną równowagę, nie tylko ekonomiczną (), ale także równowagę społeczną i ekologiczną".

Polska może być coraz bogatsza

"Polska może i będzie coraz bogatsza, ale musi być także coraz czystsza i bardziej sprawiedliwą, bo bałamuctwem i głupotą ekonomiczną jest twierdzić to, że narastające nierówności w podziale dochodów i majątków sprzyjają rozwojowi" - ocenił. "To jest neoliberalna koncepcja, która służy wzbogacaniu nielicznych kosztem większości" - dodał b. wicepremier.

Przekonywał, że "trzeba iść do przodu". "Szybki wzrost, sprawiedliwy podział, korzystna integracja, skuteczne państwo. Co to jest szybki wzrost? Co najmniej 5 proc. średnio rocznie" - dowodził. B. minister finansów opowiedział się za utrzymaniem progresji podatkowej, większej jednak niż dotychczas, a także przeciwko zwiększaniu wydatków na zbrojenia, które nazwał "marnotrawieniem grosza publicznego".

Według Kołodki, polska gospodarka nie może opierać się na "służbach mundurowych, wieprzowinie i węglu zamiast na wiedzy". B. szef resortu finansów mówił też o potrzebie budowy sprawnej administracji, przyjaznej przedsiębiorcom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • vivaldi 2015-10-11 10:29:52
  Wiele racji ale jak zwykle bywa........ nie cała. Odsunięcie polityków od władzy nad gospodarką to podstawa do dalszego formowania dobrobytu. W prawidłowym rozwoju jednak trzeba dopuścić mocniejsza rywalizację, bo tylko taka powoduje, że najlepsze podmioty uzyskują przewagę nad słabszymi. Te słabsze często muszą odpaść w rywalizacji i suma sumarrum rozwój jest bardziej zdrowy i większy, niż gdybyśmy mieli ratować słabszych (często politycznie). Gospodarka sobie sama poradzi, pod warunkiem, że politycy nie będą się do tego wtrącać.
 • gość 2015-10-10 15:26:50
  PGZ trzeba puścić na GPW, wydzielić z niej spółkę która, przejęła by jakieś tajne projekty i rozwiązania, a resztę jak produkcję prochu, karabinków itd itd itd na GPW.
 • grau 2015-10-10 14:56:32
  Gdy czerwoni byli u władzy, tacy mądrzy nie byli. Widać, że bycie w opozycji wzmacnia szare komórki.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA