REKLAMA

Komisja Europejska kwestionuje legalność podatku od sprzedaży detalicznej

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 19 września 2016 09:20
Komisja Europejska kwestionuje legalność podatku od sprzedaży detalicznej Rząd przyjął projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej 14 czerwca. (fot. shutterstock)

• Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej", Komisja Europejska kwestionuje legalność podatku od sprzedaży detalicznej.
• Swoje stanowisko w najbliższych dniach przekaże polskiemu rządowi.

Rząd przyjął projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej 14 czerwca.

Projekt autorstwa Ministerstwa Finansów zakłada wprowadzenie dwóch stawek tego podatku - 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. - od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Projekt zakłada, że przedmiotem opodatkowania będzie przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych).

Przychód ze sprzedaży detalicznej nie będzie obejmował należnego podatku VAT. W podstawie opodatkowania nie będzie uwzględniana sprzedaż na rzecz przedsiębiorców. Projekt nie przewiduje opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez internet.

Wprowadzonym podatkiem zainteresowała się Komisja Europejska.

"Komisja nie kwestionuje zasadności wprowadzenia nowego obciążenia fiskalnego ani jego wysokości. Z naszych informacji wynika, że jej zastrzeżenia budzi natomiast zróżnicowanie stawek i kwota wolna, co powoduje, że sklepy mniejsze będą mniej obciążone niż większe. Linia argumentacji jest identyczna jak w wypadku podatku węgierskiego" - pisze "Rzeczpospolita".

Jak informuje dziennik, polski rząd, po otrzymaniu listu z Brukseli będzie musiał zawiesić ustawę do momentu zakończenia dochodzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA