REKLAMA

Komisja Europejska poprawiła prognozę gospodarczą dla Polski

  • Autor: GP
  • 04 maja 2016 08:18
Komisja Europejska poprawiła prognozę gospodarczą dla Polski Komisja spodziewa się, że inwestycje publiczne w Polsce przyspieszą dopiero w 2017 r. kiedy projekty współfinansowane z nowej perspektywy finansowej Unii wejdą w fazę wdrażania. (fot.:publicdomainpictures.net/domena publiczna)

Komisja Europejska (KE) podwyższyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski o 0,2 pkt proc. do 3,7 proc. wobec szacunków z lutego br. Prognoza na 2017 r. także została podniesiona - o 0,1 pkt proc. do 3,6 proc.

- Perspektywy pozostają korzystne, z wzrostem PKB prognozowanym na 3,7 proc. w 2016 r. i następnie 3,6 proc w 2017 r. Konsumpcja prywatna pozostanie dominującym czynnikiem wzrostu. Oczekujemy, że dalsza poprawa na rynku pracy oraz wzrost transferów rządowych, w szczególności nowe świadczenia na dzieci, zwiększą dochody rozporządzalne i poprawią zaufanie konsumentów - czytamy w raporcie z wiosennymi prognozami Komisji.

Inwestycje prywatne powinny rosnąć w umiarkowanym tempie ze względu na wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych, wysoką zyskowność przedsiębiorstw oraz niskie stopy procentowe. Jednakże na decyzje co do inwestycji może wpływać niepewność co do przyszłego kierunku polityki gospodarczej, pokreślono w dokumencie.

Komisja spodziewa się także, że inwestycje publiczne przyspieszą dopiero w 2017 r. kiedy projekty współfinansowane z nowej perspektywy finansowej Unii wejdą w fazę wdrażania.

- Oczekujemy powrotu inflacji do pozytywnych poziomów w ciągu 2016 r., ale presja płacowa pozostanie ograniczona, ponieważ ceny energii pozostaną niskie. Prognozujemy, że ceny konsumenckie nie zmienią się (w ujęciu uśrednionym) w 2016 r. i wzrosną o 1,6 proc. w 2017 r. - czytamy dalej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA