REKLAMA

Komisja finansów za podwyższeniem stawki podatku bankowego

  • Autor: PAP/AS
  • 29 grudnia 2015 13:50
Komisja finansów za podwyższeniem stawki podatku bankowego Podczas debaty kluby zgłosiły kilka poprawek do projektu, którymi jeszcze we wtorek zajęła się sejmowa komisja finansów (fot. pexels.com/CC0 License)

Podwyższenie stawki podatku bankowego - z 0,0325 proc. miesięcznie do 0,0366 proc., czyli z 0,39 proc. do 0,44 proc. rocznie - taką poprawkę do projektu ustawy o podatku bankowym pozytywnie zarekomendowała we wtorek 29 grudnia komisja finansów publicznych.

Tego samego dnia odbyło się w Sejmie drugie czytanie projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, zakładającego wprowadzenie tzw. podatku bankowego.

Podczas debaty kluby zgłosiły kilka poprawek do projektu, którymi jeszcze we wtorek zajęła się sejmowa komisja finansów.

Komisja pozytywnie zarekomendowała poprawki popierane przez klub PiS. To przede wszystkim podwyższenie stawki tego podatku z 0,0325 proc. podstawy opodatkowania miesięcznie do poziomu 0,0366 proc. (z 0,39 proc do 0,44 proc. rocznie). Głównym powodem jej zgłoszenia, jak mówił Wiesław Janczyk (PiS), jest konieczność uzyskania wpływów podatkowych na planowanym poziomie.

Cel budżetowy tej ustawy mógłby bowiem zostać zagrożony, jak przyznał podczas posiedzenia komisji wiceminister finansów Konrad Raczkowski, bo komisja zaopiniowała także inne poprawki do projektu.

To przede wszystkim zgłoszone jako poprawka przez klub PiS wyłączenie z podstawy opodatkowania kwot obligacji, które zostały zakupione na finansowania długu publicznego.

Jednocześnie komisja negatywnie oceniła poprawkę PO, która rozszerzała ten zapis o wszystkie obligacje, gwarantowane i poręczane przez skarb państwa. Wiceminister Raczkowski argumentował, że jej przyjęcie niosłoby z sobą trudne do oszacowania skutki dla budżetu.

Inna z zarekomendowanych przez komisję poprawek zakłada, że aktywa banków spółdzielczych, które są częścią zrzeszenia, nie będą sumowały się przy wyliczaniu kwoty podatku.

Obecny na posiedzeniu komisji prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział PAP, że wyłączenie z podstawy opodatkowania skarbowych papierów wartościowych będzie dla niektórych banków korzystne, natomiast podwyższenia stawki do 0,44 proc. nie można jego zdaniem ocenić pozytywnie. "Uważam, że jest to pewnego rodzaju błąd systemowy, że to jest jedna z największych stawek tego typu podatku w świecie" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Kibol 2015-12-29 20:31:07
    Banki zapłacą podatek węglem który jest zabezpieczeniem ich wierzytelności.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA