REKLAMA

Komisja śledcza ds. VAT powinna szybko powstać

  • Autor: PAP/AT
  • 29 sierpnia 2017 06:46
Komisja śledcza ds. VAT powinna szybko powstać Od marca 2016 r. w śledztwach dot. wyłudzeń VAT przedstawiono zarzuty ponad 2 tys. osób (fot. facebook/Tomasz Rzymkowski)

Komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT nie może powstać dopiero po zakończeniu prac przez komisję badającą aferę Amber Gold. To za późno - powiedział poseł Kukiz'15, Tomasz Rzymkowski.

"Naturalnym państwowym organem do zbadania sprawy jest cała hierarchia aparatu skarbowego z Ministerstwem Finansów na czele. Trzeba byłoby dokładnie przeanalizować sygnały o wyłudzeniach, które płynęły od Izby Celnej, z poszczególnych urzędów, izb skarbowych i reakcje na tego typu bodźce za rządów Platformy i PSL. Potrzebne jest również uświadomienie społeczeństwu rodzaju procederu - w jaki sposób funkcjonowały te karuzele VAT-owskie, w których wielu nieświadomych obywateli uczestniczyło. Chodzi też o napiętnowanie wyłudzających VAT osób, instytucji, bo to są zorganizowane grupy przestępcze i dlatego można powiedzieć, że w sposób zinstytucjonalizowany wyłudzają środki z budżetu państwa. Zmieniają tylko i wyłącznie branże - raz sprowadzają do Polski złom, innym razem handlują owocami" - powiedział Tomasz Rzymkowski "Naszemu Dziennikowi".

Zapytany o pomysł utworzenia komisji do spraw wyłudzeń VAT dopiero po zakończeniu działań komisji ds. Amber Gold poseł Rzymkowski powiedział, że nie wie, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość nie chce utworzyć komisji, bo to, jak twierdzi, leży "nie tylko w interesie PiS, ale przede wszystkim państwa polskiego".

"Chodzi przecież o kwestie uszczelnienia systemu podatkowego. Taka komisja jest konieczna, tym bardziej że spełnione są wymogi powołania komisji. Mamy jasną sytuację: instytucje państwa polskiego zawiodły" - wyjaśnił poseł Kukiz'15 w rozmowie publikowanej w "Naszym Dzienniku"

"Na najbliższym, pierwszym po tej przerwie wakacyjnej posiedzeniu Sejmu, złożymy wniosek, projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej" - zapowiedział Rzymkowski w ubiegłym tygodniu. Wskazał, że komisji ds. wyłudzeń VAT powinno "przede wszystkim zależeć, by poprawić prawo podatkowe, aby struktura urzędów skarbowych, instytucji skarbowych zajmujących się ściągalnością podatku VAT, była jak najbardziej wydolna".

Dodał, że posłowie Kukiz'15 z zadowoleniem przyjęli wypowiedź wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego, który na antenie TV Trwam poparł pomysł powołania sejmowej komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT. "Bardzo się cieszymy, że w minionym tygodniu wicepremier Morawiecki przychylił się do naszej propozycji, aby powstała komisja śledcza" - powiedział Rzymkowski.

Klub Kukiz'15 zapowiadał wcześniej, że taki wniosek - o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT - złoży jesienią; według posłów proceder miał miejsce za rządów PO-PSL. Pomysł popiera m.in. minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W ubiegłym tygodniu "zadeklarował swoje pełne poparcie dla idei" i podkreślił, że może chodzić o strat rzędu "200-250 mld zł".

Od marca 2016 r. w śledztwach dot. wyłudzeń VAT przedstawiono zarzuty ponad 2 tys. osób; według śledczych mogły one spowodować straty sięgające ponad 13,9 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA