REKLAMA

Koniec kłopotów z kredytem na dom

  • Autor: bad
  • 16 sierpnia 2016 15:49
Koniec kłopotów z kredytem na dom Finansowanie uzyskają tylko osoby, których działka ma powierzchnię nie większą niż 3 tys. m kw. (Fot. pixabay)

• Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych weszła już w życie.
• Od 16 sierpnia banki ponownie zaczynają udzielać kredytów na budowę domów na działkach rolnych.

Od 16 sierpnia banki ponownie zaczynają udzielać kredytów na budowę domów na działkach rolnych. Finansowanie uzyskają jednak tylko osoby, których działka ma powierzchnię nie większą niż 3 tys. m kw. Banki nadal nie chcą kredytować budowy na większych działkach rolnych.

Jak zauważa Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander, banki nie udzielały kredytów na budowę domów na działkach rolnych od maja, kiedy weszła w życie tzw. ustawa o obrocie gruntami rolnymi. Wówczas pojawił się problem polegający na tym, że hipoteka na takiej działce nie mogła przekraczać wartości nieruchomości.

- Jeśli więc nieruchomość była  warta np. 50 tys. zł, to nie można było uzyskać np. 200 tys. zł kredytu na budowę domu, gdyż bank nie mógł zabezpieczyć takiej kwoty hipoteką. Było to o tyle dziwne, że po wybudowaniu domu wartość tej działki wraz z domem stałaby się znacznie większa niż 50 tys. zł. Kluczowa była jednak wycena obowiązująca w dniu nabycia nieruchomości, a nie w przyszłości - wyjaśnia Jarosław Sadowski.

Na szczęście właśnie weszła w życie nowelizacja, która naprawiła ten problem. Teraz od razu będzie można na działce wartej np. 50 tys. zł ustanowić hipotekę np. na 200 tys. zł, choć dom na niej zacznie powstawać dopiero po wypłaceniu kredytu. Obecnie bez problemu można uzyskać kredyt na budowę, gdy działka rolna jest mniejsza niż 3 tys. m kw., czyli w większości przypadków.

Wciąż bez kredytu, gdy powierzchnia działki przekracza 3 tys. m kw.

- Trzeba jednak dodać, że banki nadal nie chcą udzielać kredytów na budowę domu w przypadku, gdy działka rolna ma ponad 3 tysiące metrów kwadratowych. Problem polega na tym, że przepisy bardzo ograniczają możliwość sprzedaży takiej nieruchomości. Instytucje boją się więc, że w razie, gdyby udzieliły kredytu, który nie byłby spłacany, to miałyby trudności z odzyskaniem swoich pieniędzy poprzez sprzedaż działki - dodaje Sadowski.

Analityk wyjaśnia, że w przypadku nieruchomości większych niż 3 tys. m kw. kredyt można uzyskać tylko, jeśli do dnia 30 kwietnia została wydana ostateczna decyzja o warunkach zabudowy. W przeciwnym razie kredyt zostanie udzielony, gdy według planu zagospodarowania przestrzennego lub ewidencji gruntów (jeśli nie ma planu) przeznaczenie działki jest inne niż rolne. Oczywiście żadnych problemów z kredytowaniem nie ma w przypadku działek budowlanych, nawet jeśli mają dużą powierzchnię. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA